Článek
Tedy za předpokladu, že náš byt má stálou pokojovou teplotu a naše péče se omezí na občasnou zálivku s hnojivem a občasné rosení listů. Jen tak málo orchidejím stačí, aby nás obdařily křehkou nádherou svých květů. I když i tady (jak jinak) existují drobné rozdíly.
Phalaneopsis - Můrovec
Pochází z jihovýchodní Asie, kde v teplých a vlhkých lesích roste na stromech asi 40 druhů rodu Phalaneopsis. Především hybridy vzniklé křížením z botanických druhů jsou schopné bohatě a dlouho kvést i v bytě, třeba nepřetržitě po dobu i devíti měsíců.
Když si tuto rostlinu zakoupíme, má jediné květenství s několika květy. U dobře ošetřované rostliny se stonek stále prodlužuje a vyrůstají na něm stále nové květy, přičemž jejich životnost je dlouhá. Květ uvadá asi po jednom měsíci a pak opadne. Právě koupená rostlina nás může zpočátku zklamat tím, že u ní po několika dnech opadají největší poupata. Příčinou může být nachlazení rostliny.
Nákup v zimním období: Nikdy nekupujeme žádnou orchidej ve stánku na ulici, je-li venkovní teplota nižší než 15 °C. V chladných dnech proto zakoupenou rostlinu přenášíme domů velmi pečlivě zabalenou. K opadnutí poupat může také dojít u rostliny, která byla nějakou dobu v prostoru společně se zralým ovocem nebo se zeleninou. Příčinou je etylén uvolňovaný z plodů ovoce a zeleniny.
Péče: Rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota, přes zimu nepotřebuje chladné zimní stanoviště. V létě této orchideji svědčí spíše polostín, v zimě světlé stanoviště bez přímého slunce. Ideálně se těmto orchidejím daří na parapetech oken orientovaných na východ. Patří mezi nenáročné rostliny na pěstování.
Zálivka: Bez ohledu na roční období provádíme mírnou zálivku měkkou vodou.
Zemina: Vhodný je kůrový substrát.
Přesazování: Rostlině nevadí, že nový kořen roste ven z květináče. Přesazujeme tehdy, když se objeví slabý růst květiny.
Tip: Tyto orchideje potřebují světlo na kořeny, proto musejí být zasazeny v průhledném květináči.
Burrageara - Nelly Isler
Jako jedna z mála orchidejí dokáže kvetoucí burrageara nádherně provonět celý prostor. Tento druh v přírodě nenajdeme, byl vypěstován křížením druhů Oncidium, Odontoglossum, Miltonia a Cochlioda. Právě po posledním druhu zdědila rostlina zářivě červené květy.
Péče: Vyhovuje jí teplota od 18 do 22 °C a polostinné stanoviště. Je to vhodná orchidea pro začátečníky. Na 30–40cm stoncích nese 10 až 15 květů, které vydrží kvést až dva měsíce. Potřebuje zálivku 3x do měsíce, můžeme i rosit (vždy ale všem orchidejím bez výjimky rosíme jen listy, květy by rosení zahubilo!). Substrát (směs rašeliny a borky) by měl být vždy mezi jednotlivými zálivkami zcela vyschlý.
Přesazování: Přesazujeme každý rok nebo alespoň jednou za dva roky, vždy po odkvětu.
Vanda - Vanda
Většina vand by se měla v zimě pěstovat na chladném stanovišti – okolo 15 °C. Tato rostlina vyžaduje hodně světla, především v zimě. Ideální je zavěsit ji do okna.
Způsob zálivky: Kořeny ponoříme na cca 1 hodinu do odražené vody, každý týden. Jestliže pěstujeme vandu v závěsu, je nezbytné kořeny denně ponořit na 15 minut do vody nebo mlžit.
Ideální je kůrový substrát, pokud rostlinu pěstujeme v závěsném květináči. Tuto rostlinu nepřesazujeme. Patří mezi rostliny náročnější na pěstování.
Tip: Vzhledem ke své schopnosti přijímat vláhu a živiny kořeny, které nemusejí být v substrátu, ji lze pěstovat v závěsných koších v prostoru.
Vandy se pěstují častěji zcela bez substrátu ve skleněných nádobách nebo jen volně zavěšené. V tomto případě musíme častěji mlžit, avšak v paždí listů by neměla voda zůstávat na noc. Jestliže se tyto rostliny dostatečně aklimatizují, jsou více odolné proti chorobám a škůdcům než většina ostatních orchidejí.
Cymbidium - Člunatec
Charakteristickým znakem člunatce je nádherný hrozen květů růžové, žluté nebo krémově bílé barvy. Květy se s oblibou používají i k řezu. Člunatec kvete na podzim nebo na jaře.
Pro tvorbu květů je pro tuto orchideu ideální teplota okolo 15 °C. Dobře přezimuje při teplotách 7–12 °C. V době květu snáší i teplotu kolem 20 °C, teplota o pár stupňů nižší zajistí delší trvanlivost květů. Ideální stanoviště je světlé bez přímého slunce, v létě jí vyhovuje chráněné polostinné místo venku, snáší i mírný stín. Rozhodující vliv na tvorbu květů má noční teplota, která by se od července měla pohybovat podstatně níž než teplota denní. Patří mezi náročnější orchideje na pěstování.
Zálivka: V létě zaléváme vydatně vlažnou vodou bez obsahu chlóru a vápníku.
Vhodný substrát: Směs drnovky, písku a rašeliny.
Přesazování: Provádíme po odkvětu jednou za 2 až 3 roky, do nepříliš velkého květináče. Jinak by rostlina špatně kvetla.
Tip: Rostlina roste celoročně, proto se doporučuje přesazování až po odkvětu a je-li to nutné, i její rozdělení. Lépe ale kvetou rostliny nedělené.
Zajímavost: Latinský i český název tohoto rodu se vztahuje na tvar pysku připomínající člun (lat. cymba nebo cumba = člun).
Rizika: Na suchém stanovišti tuto orchideu často napadají svilušky. Doporučuje se použít insekticidy, zvýšit vzdušnou vlhkost a opatrněji zalévat.
Cambria
V době růstu potřebuje běžnou pokojovou teplotu, přes zimu je pro ni ideální 16 až 18 °C. Výborně se jí bude dařit na jižním okně s přistíněním. Zaléváme jen mírně, avšak pravidelně, obvykle 1x za týden. Přesazujeme až tehdy, je-li nádoba už nevyhovující, malá. Patří mezi pěstitelsky nenáročné rostliny.
Pozor: Jestliže je substrát špatně propustný a příliš starý, rostlina reaguje harmonikovým růstem. Rovněž špatná a nepravidelná zálivka způsobí nežádoucí harmonikový růst.
Cattleya - Katka
Společenství orchidejí z rodu Cattleya tvoří asi 40 druhů, které jsou rozšířeny především v tropické části Ameriky. Vytvářejí hlízy podobné cibulím s jedním nebo dvěma, zřídka i třemi kožovitými listy a rostou ve své domovině na stromech. Květ je velmi atraktivní, zářivě barevný a má velký pysk. Mnoho vyšlechtěných kultivarů katleje lze doma za oknem s úspěchem pěstovat. Patří mezi teplomilné orchideje, snáší teploty od 15 do 30 °C. Pro tvorbu květů ale potřebuje pokles nočních teplot o přibližně 5 °C.
Miluje světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu.
Na jaře a v létě provádíme bohatou zálivku změkčenou vodou. V zimě zálivku omezíme. Vyhovuje jí substrát pro orchideje, pro pěstování je vhodný hliněný květináč. ? Přesazujeme jednou za 2 až 3 roky, vždy zjara nebo podle potřeby.
Na pěstování je náročnější než předešlé druhy.
Tip: Přesazujeme tehdy, jestliže jsou nové hlízy velké cca 5 cm a začínají si tvořit vlastní kořeny.
Vyrobeno ve spolupráci s firmou Chládek-Zahradnické centrum (www.zahradnictvi-chladek.cz), člen SKF ČR