Článek
Když architekti poprvé vešli do bytu před rekonstrukcí, ihned tušili, že to bude skvělé. Původní velkorysý vinohradský byt byl typickou obětí komunistické éry, byl zmenšený, obohacený o různé „důmyslné“ dodatečně vestavěné prvky.
Co naopak zůstalo, jsou původní elegantní kazetové dveře a úžasně vysoké stropy. Dále bylo tušení slibného vývoje podpořeno dojmem z velmi sympatických klientů.
Složité jednání s památkovou péčí
„Naše očekávání byla bez výhrad naplněna, i když realizaci stála v cestě nejedna překážka, jako několik lockdownů a složité jednání s památkovou péčí. Svého znovuzrození se nakonec dočkala i špaletová okna včetně kazetových parapetů, do kterých jsme nově schovali i otopná tělesa,“ konstatují architekti Štěpán Svejkovský a Klára Kuncová z architektonického studia Mooza.
Technické údaje
Autor: Mooza architecture, Štěpán Svejkovský, Klára Kuncová
Lokalita: Praha 2 – Vinohrady
Projekt, realizace: 2020–2021
Užitná plocha: 75 m2
Velkorysá kuchyně součástí obývacího prostoru
Poměrně razantní proměnou prošla hlavně samotná dispozice a uspořádání bytu. Jedním ze zásahů komunistické éry byla i malá umakartová kuchyňka vměstnaná do čela předsíně. Cílem architektů i klientů bylo vytvořit novou, velkorysou, která by byla součástí obývacího prostoru.
Byt byl obohacen i o zcela novou koupelnu, velikostí více odpovídající standardům 21. století. Původní půdorysy bytů z 19. století příliš s většími koupelnami (tehdy lázněmi) nepočítaly.
Zajímavostí pražského bytu se staly nově vložené odstupňované prvky
Oboustranně funkční skříňová stěna
„Konstrukčně došlo k odstranění všech nenosných příček, abychom měli volné pole pro zmíněnou rošádu. Nově vzniklý obývací pokoj s kuchyní je pak oddělen od pracovny oboustranně funkční skříňovou stěnou, která ze strany obývacího pokoje má niku na TV, případně obraz a ze strany pracovny knihovnu. Z obou stran přístupné úložné prostory jsou samozřejmostí,“ doplňují architekti.
Materiálově architekti zůstali střízliví, celek je bílý a pouze otvory a niky se oblékly do dřevěného dekoru. Propojení s dobami dávno minulými zajišťují barevné hexagonální obklady za linkou a v koupelně, jež volně navazují na barevné vzorované cementové dlažby, které se (nejen) ve vinohradských činžácích často objevují.
Okna do vnitrobloku pak mnohdy bývají leptaná ornamentálními vzory. Jeden z nich je zopakován v šatní nice, jež je umístěna v bývalém dveřním otvoru, který díky rošádě pozbyl svou funkci.