Článek
Předpokládám, že máte k tomuto místu patrně zvláštní vztah?
Rostislav: Ano, manželka odtud pochází.
Žaneta: Mám to tu moc ráda, vyrostla jsem tady a stále tu žije maminka s tatínkem. Vždycky jsme zde trávili spoustu volného času. Je tu ideální krajina pro jízdu na kolech. Není to daleko do Prahy, kam dojíždíme za prací, a přitom jsme v přírodě i blízko rodičům.
Doposud jste bydleli v Praze?
Rostislav: Ano, máme byt v Praze. Bylo to příjemné zejména v době, kdy jsme stavěli a zařizovali dům. Stavební práce probíhaly mimo nás a my se těšili na překvapení.
Nechali jste si zařídit interiér domu tzv. na klíč?
Žaneta: Dá se to tak říct. S Monikou Lněničkovou ze studia Miramari design jsme si jen rámcově ujasnili, v jakém stylu by měl být interiér zařízen, jeho barevnost, a samozřejmě jsme si stanovili rozpočet. A pak jsme očekávali výsledek. Interiér nám předala kompletně zařízený včetně lůžkovin a barevně sladěného povlečení a ručníků.
Jak dlouho jste čekali?
Rostislav: Nijak zvlášť jsme nespěchali. Interiér byl kompletně hotový za 8 měsíců. Hodně vybavení je zde řešeno přesně na míru.
Je tady vidět jednotný rukopis autora, nemýlím se?
Rostislav: Nemýlíte. Celý interiér domu je dílem studia Miramari. Přízemí tvoří společenský prostor sestavený z kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Pak už je dole jen WC, docela prostorná hala a šikovně skryté schody do patra. Nahoře jsou tři místnosti a dvě koupelny. Máme tam naši ložnici s vlastní koupelnou a je tam i Čeňkův pokoj, také s koupelnou.
Třetí místnost slouží případným návštěvám. Přáli jsme si dům uzpůsobený přesně našim potřebám a už natrvalo. Proto jsme požadovali kvalitní materiály a pečlivě si ujasnili styl, který by byl nadčasový, jednoduchý, ale hřejivý a útulný.
Žaneta: Velmi důležité pro nás byl výběr barev. Nejsme zastánci žádné divočiny a křiklavých barev. Přesně naopak. Máme rádi tlumené odstíny spíš tmavších barev, například v tónech khaki barvy, ale zase ne takové, které by působily ponuře. Domnívám se, že jsme získali místo pro život, z něhož vyzařuje klid a solidnost.
Vy asi doma moc nevaříte, že? Kuchyň je dost malá.
Žaneta: To je jen zdání. Vařím ráda, ale nijak velkou kuchyň k tomu nepotřebuji. Část kuchyně je rafinovaně skrytá ve skříni, takže není na první pohled vůbec patrné, že jde o část kuchyně.
V přiznané části kuchyně je varné centrum s varnou deskou a digestoří a mycí centrum s dřezem a vestavnou myčkou. Ve skříni jsou pak ukryté všechny přístroje - roboty, kávovar, mikrovlnná trouba, pečicí trouba, velká chladnička, mraznička i vinotéka.
To je skvělé! Uzavřením skříně se případný kuchyňský chaos krásně skryje, celý prostor se tak zklidní a opticky se zdá i větší. To byl váš nápad?
Žaneta: Ne, o tomto řešení nás přesvědčila paní Lněničková. Je tu plno praktických řešení, které nám dělají radost. S manželem jsme vášniví čtenáři a jsme nadšeni z čtenářského koutu s křeslem, který je kousek stranou od televizní zóny s pohovkou a krbem. Křeslo má i podnožku a je odtud nádherný výhled do krajiny.
Nebo třeba jídelní stůl. Je zcela originální, se speciální nohou. Pohodlně se k němu posadí pět lidí, aniž by se okopávali nebo někde nepříjemně po obvodu naráželi na nohy stolu. V letních měsících můžeme jídelnu jednoduše zvětšit otevřením prosklené stěny a propojit ji s prostornou terasou.
Rostislav: Je tady toho spousta, co je perfektně zvládnuté, máme z toho opravdu radost.