Hlavní obsah

Rodinný dům básníka a spisovatele Jakuba Demla je postaven v národním stylu

Novinky, text: Jan Sedlák, editace: tnk

Vila slavného českého básníka Jakuba Demla nese prvky národního stylu. Ten představoval závěrečnou fázi české kubistické architektury, jejíž počátek charakterizovaly lomené tvary, které ještě před válkou vystřídaly hranaté a po ní obloukové prvky.

Foto: Slavné vily kraje Vysočina

Vila s adresou: Tasov čp. 162

Článek

Během své více jak padesátileté tvůrčí dráhy navrhl architekt Bohuslav Fuchs desítky vilových a rodinných domů. Na počátku jejich dlouhé řady stál dům spisovatele a básníka Jakuba Demla v Tasově.

Finančně při stavbě podpořil Demla básník Otokar Březina, který zpočátku uvažoval o tom, že by se spisovatelem a jeho partnerkou Pavlou Kytlicovou společně bydlel.  Architekt se snažil přizpůsobit Demlův dům venkovskému prostředí.

Upravený návrh slavné stavby.

Okolnosti, které vedly Demla k rozhodnutí trvale se usadit v rodné obci a postavit si dům, podrobně popsal ve svých vzpomínkách na Otokara Březinu.

Začínající architekt Bohuslav Fuchs, který tehdy pracoval v privátním ateliéru Jana Kotěry, vystupuje ve svědectví jako „přítel architekt Fuchs, člověk praxe a činu, člověk tedy můj“.

Foto: Slavné vily kraje Vysočina

Vila na dobovém snímku.

Poprvé a naposledy se Fuchs u této stavby ztotožnil s tehdy dominujícím proudem domácí architektury, označovaným jako národní styl.

Foto: Slavné vily kraje Vysočina

Návrh domu spisovatele Jakuba Demla.

Zatímco český architektonický kubismus ovládaly při jeho vzniku mezinárodní ambice, jeho tvůrci se v závěrečné etapě naopak odvolávali na národní tradice.

Vzpomínkou na ně měly být stylizované dekorativní prvky a barevnost lidového stavitelství. Obojí je k vidění i na této stavbě.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám