Článek
Svou roli ve vzájemném vztahu sehrál i fakt, že rodina majitele už několik let spokojeně žije v domě z dílny téhož architekta, Jiřího Houši z projektového ateliéru Villa.
„Stavba nepatří ke klasickému typu, jaký běžně nabízím. Přesto když za mnou přišel investor se svým synem a požádal o návrh jednoduché, leč rozměrné vily v moderním střihu, rád jsem vyhověl,“ říká architekt Houša. Přání mladé rodiny se dvěma dětmi se stalo základem nového projektu.
„Chtěli jsme každý své soukromí a zároveň velký prostor, kde se budeme jako rodina scházet. V patře tedy vznikly tři menší ložnice se šatnami a koupelnami, dole je pak rozlehlé zázemí s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, krbem odděleným od dětské herny. To je centrum dění. Bude se časem proměňovat podle našich potřeb – až děti povyrostou, ze současné herny bude domácí kino, místo pro manželův biliár anebo ložnice, abychom v pozdním věku nemuseli do patra,“ vypráví paní domu a dodává:
„Jsme rádi, že jsme se jako mladí mohli nastěhovat do vlastního domu – také díky tchánovi, který se z větší části na financování podílel.“
Vše má své místo
Rozhodnutí pro dům v dané lokalitě předcházela úvaha, zda investovat do novostavby v centru Prahy, nebo se přestěhovat na okraj velkoměsta.
„Začali jsme stavět díky přírůstku do rodiny, a proto jsme se nakonec rozhodli pro přírodu. Kvůli dětem,“ vysvětluje majitelka.
Zahrada obrácená k jihu nabízí nejmladší generaci dostatečné vyžití a postupem času jistě ke svým hrám přibere i krásné okolí se vzrostlými borovicemi, pod nimiž je dům složený ze dvou různorodých hmot usazen.
Větší obytná část se stupňovitým charakterem skrývá již zmíněné obytné prostory. Z rozvolněné velkorysé dispozice, zvýrazněné prosklenými vnějšími i vnitřními stěnami, vyrůstá bíle omítnutá subtilnější intimní zóna.
Rozlehlejší podstava s cihlově zbarveným obložením z polymerových desek tvoří zároveň podlahu terasy v místech, kde vystupuje před horní hmotu ložnic.
Prosklené zábradlí nasedá na zemitou základnu, aniž by narušovalo výhled na okolní lesy. Velké přesahy a chytře navržené stínění rodinné vily však nejsou jen samoúčelnou finesou.
„Letní silné slunce nedopadá na plochy oken a nepřehřívá interiér. Naopak nízké slunce zjara a na podzim svítí přímo do místností a příjemně je ohřívá,“ popisuje konstrukci majitel dodavatelské firmy, Radek Skořepa.
Směrem ke vstupní bráně pozemku přiléhá na obytnou část domu druhá, spíše technická zóna. Kromě garáže, koupelny a pokoje pro hosty dělá paní domu radost i šikovné zázemí věnované prádelně a úklidu.
Souhra technologií
Přestože jde o vilu s půdorysem přesahujícím 360 m2, dům energeticky spadá do kategorie A.
„Investor velmi dbal na kvalitu stavby a na její tepelně-izolační vlastnosti. Snažil se, aby v dlouhodobém horizontu vykazovala co nejmenší náklady, a zároveň využil technologie získávání energií, které jsou k životnímu prostředí co nejšetrnější,“ vypráví Radek Skořepa a pokračuje.
„Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo systému vzduch/voda. Jednotka je vnitřní a nemá u sebe tzv. splitovou jednotku (vrtule), takže je velmi tichá a neruší sousedy. Na valbové střeše s nízkým sklonem jsou osazeny solární vakuové kolektory, které mohou natáčet jímací plochy do ideální polohy ke slunci. Zajišťují zejména ohřev bazénu a z přebytků ohřev TUV. Koupací sezóna se tak velmi výrazně prodlužuje. Oba zdroje řídí inteligentní systém, který sám volí nejlepší kombinaci v závislosti na aktuálních venkovních podmínkách.“
Teplovzdušné podlahové vytápění dodává teplo velkým prostorám a díky výborné izolaci pláště, včetně trojskel v hliníkových rámech velkoplošných dveří, zajišťuje výbornou tepelnou pohodu interiéru. Po obvodu prosklené jižní strany v obou podlažích doplňují podlahový topný systém fancoily.
Půvab strohé krásy
Jednoduché linie moderního objektu kopíruje střídmý interiér. Čistá krása moderního domu s prosvětleným vnitřním prostorem však nezůstává chladná. Přírodní materiály zatím spíše sporadického vybavení vnášejí do interiéru hřejivé teplo. Kamenné obložení krbu, masivní dřevo nábytku i kožená sedací souprava v barevných tónech ladí s vinylovou podlahovou krytinou s dezénem dřeva a dubovým obkladem jednoramenného schodiště.
O něco světlejší zemitá škála barev se objevuje ve vybavení ložnic a koupelen. Největší teplo však domovu dodává někdo zcela jiný: „Dům je sice rozlehlý, ale děti ho hravě zaplní,“ říká spokojená paní domu.
Zaujalo nás - vždy čerstvý vzduch
Vzhledem k rozloze domu je zajištění přirozeného větrání v celém objektu poměrně složitým úkolem. Problém vyřešilo instalování řízeného větracího systému s rekuperací.
„Přivádí a odvádí stále stejné množství čerstvého vzduchu, který je zbaven všech částic prachu a alergenů, ale není vysušený. Je zde osazena jednotka s moderním entalpickým výměníkem, který dokáže přenášet i molekuly vody a vzduch tak nevysuší. Dále je k této jednotce přiřazen zemní výměník tepla. Ten zajišťuje, aby část energie potřebné k ohřátí nebo naopak ke zchlazení upravovaného vzduchu přicházela ze země. Je to vlastně takové malé tepelné čerpadlo systému země/voda,“ dokončuje výčet využitých technologií Skořepa.
Slovo realizátora
„Je skvělé, když investor vyžaduje nekompromisní kvalitu provedení a použitých materiálů a je ochoten do nich investovat nemalé prostředky. Taková spolupráce je vždy potěšením a výsledek stojí za to.“
Slovo majitelů
„Naší filozofií je, že se člověk nesmí stát otrokem domu. Máme ho na bydlení, k životu. Naší prioritou je dělat to, co nás baví, a život si užívat a k tomu tady máme ideální prostředí. Nemáme v plánu nic vylepšovat ani rozšiřovat. Je to perfektní tak, jak to je.“
„Přiznám se, že jsem pyšný na naše malé vodní hospodářství. Máme na zahradě čtyřkubíkovou nádrž, do níž jsou svedeny spady všech okapů. Vodou z nádrže v létě zaléváme a může se z ní napájet i automatické zavlažování. Co na pozemek spadne, zase vrátíme zemi. Teprve po vyčerpání nádrže ji doplňujeme pitnou vodou, což se neděje příliš často.“
Autor - Ing. arch. Jiří Houša |
---|
Vystudoval fakultu architektury ČVUT Praha, je zakladatelem a majitelem architektonické kanceláře ateliér Villa. Zaměřuje se na návrhy rodinných domů. |
Napište nám |
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili? Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz. |
www.mujdum.cz
Technické údaje
Dispozice: 6 + 1
Zastavěná plocha: 360,8 m2
Energetická náročnost: kategorie A
Konstrukce: betonové základy, nepodsklepená stavba, konstrukce z keramických bloků HELUZ; valbová střecha, dřevěný krov, střešní krytina – Bramac Max
Fasáda: obytná část – bílá omítka kombinovaná s obkladem z polymerových desek; technická část – přírodní kámen
Výplně otvorů: hliníkové rámy oken a venkovních dveří s izolačními trojskly; vstupní dveře hliníkové; vnitřní dveře – bezfalcové bílé lakované ve vysokém lesku, v hlavním obytném prostoru dveře prosklené
Podlahy: vinyl, keramická dlažba – technické místnosti, koupelny, zádveří
Vytápění a technika: teplovodní podlahové vytápění, fancoily; řízené větrání s rekuperací, solární kolektory na ohřev TUV