Článek
Pointou řešení je rozdělení přízemí do dvou samostatných objektů, garáže a obytného prostoru s obývacím pokojem a kuchyní. Na ně architekt položil horní patro, které jako most překlenuje volné prostranství mezi nimi.
V horní části domu jsou umístěny ložnice rodiny.
Výhodou tohoto uspořádání, kromě neobvyklého vzhledu domu, je velkorysé zastřešení vstupu s možností využití místa nejen jako dalších parkovacích stání, ale třeba i k hrám dětí.
Příchozí spatří po vstupu do domu, jehož celková plocha podlah činí 257 m2, jako jednu z prvních věcí velké schodiště, po němž může sestoupit do sklepa anebo vyjít nahoru do patra.
Kolem schodů se pak prochází do velkého obývacího pokoje propojeného s jídelnou a kuchyní, kde je téměř celá jižní stěna otevřená a nabízí panoramatický výhled do zahrady.
Po schodech nahoru návštěvník přijde do úzké chodby propojující všechny tamní místnosti. V centru horního patra je dětská herna, ložnice jsou pak na obou koncích „mostu“.
Každý z pokojů má vlastní balkón a výhled do okolí. Zatímco na jedné straně je vidět na jižní stranu a terasu dole, druhý balkón směřuje k lesu.
Architekt odlišil obě části domu nejenom jejich orientací, ale také materiálově. Zatímco přízemní části jsou zděné, horní „most“ je čirou dřevostavbou spočívající na dvou velkých vazných trámech táhnoucích se přes celou délku.
Stěny horní budovy tvoří do trojúhelníků uspořádaný rám a jsou důkladně izolované.
Fasádu horního patra zakrývají dlouhé, vodorovně kladené hranoly z šedého modřínového dřeva. Jsou záměrně upevněné „nakoso“, čímž vzniká zajímavá hra stínů a také se tím poněkud odlehčilo vzhledu budovy, takže nepůsobí tolik robustním dojmem.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.