Článek
Architekti přišli s nápadem vytvořit dům zdánlivě rozdělený do dvou částí, z nichž minimálně ta nižší doopravdy vzdáleně chatu připomíná.
Interiér domu pak v přízemí rozdělili do tří zón. Nejblíže vchodu je technické zázemí, návštěvník je ovšem mine, aniž by byl nějak vizuálně rozptylován, a přichází chodbou do kuchyně s jídelnou. Ta je zanořena pod úroveň okolní země tak, aby deska stolu byla zhruba ve stejné rovině jako venkovní zahrada.
Rodina, která se tak sejde při společném jídle, si může užívat výhled z okna z méně obvyklé perspektivy.
Z jídelny se pak po několika schodech stoupá do výše položeného obýváku. Různé úrovně podlahy nejsou v přízemí samoúčelné, ve skutečnosti vnitřek domu reflektuje ne úplně vodorovný povrch pozemku, na němž stojí.
S obývacím pokojem sousedí hostinská místnost, hlavní ložnice s dětským pokojem jsou v patře nad obývákem.
Zajímavým rysem horního patra je malá terasa před dětským pokojíkem, přes niž je výhled skrz prosklený štít do jídelny a kuchyně v přízemí.
Jednotlivé zóny v přízemí jsou odlišeny mj. i rozdílným druhem podlahy. Architekti na místech s tzv. špinavou podlahou ponechali pouze leštěný beton, zatímco v obytných částech je dřevěná krytina.
Ke zvláštnostem návrhu patří i použití dělených oken, která - jak architekti vysvětlují - hezky rámují výhled na okolní přírodu.
Další zajímavostí je přiznání tenkých ocelových podpěr krovu nabarvených na černo. Fungují jako nápaditá odpověď na již zmiňovaná okna, jejichž rámy jsou rovněž černé a subtilní.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.