Článek
Údolím Kauaeranga protéká říčka stejného jména. Majitelé koupili dvacetihektarový pozemek na jednom z jejích břehů. Ve svažitém terénu architektům připadlo za úkol navrhnout takový dům, který bude mít moderní vzhled, ale zároveň nenápadně zapadne do okolní krajiny.
Druhým zadáním bylo přání, aby dům umožňoval majitelům v době, kdy právě nepracují na filmech, úplně obyčejně hospodařit. To znamená pěstovat si svou vlastní úrodu a také chovat dobytek.
Při hovorech s klienty architekti zaznamenali, že důležitým prvkem pro jejich nový dům by měly být materiály s jasně patrnou patinou a znovu použité. Zároveň toužili po trvale udržitelném domově s možností recyklovat maximum zdrojů.
Architekti ve spolupráci s dodavatelem Dougem Flemingem proto navrhli stavbu kompaktního tvaru, s prostými geometrickými liniemi, kterou jemně vtiskli do svažujících se boků údolí.
To, čím patrně oko českého diváka dům nejvíce zaujme (a možná i poněkud podráždí), jsou fasády z vlnitých plechů. Jak ale vysvětlují architekti, tento omšele vyhlížející materiál zvolili záměrně jako jistou formu kamufláže. Když se totiž rozhlédli po okolí, zjistili, že spousta přístřešků v kraji je právě pokryta vlnitým plechem, který za léta existence stihl zkorodovat. Dům tak působí dojmem, jako by v údolí stál odnepaměti.
Dům má standardní uspořádání společenské a klidové zóny. Zatímco v přízemí jsou sdruženy do jednoho, nenásilně členěného prostoru kuchyň, jídelna a obývací pokoj s dvojnásobně vysokým stropem, v horním patře je ložnice majitelů a studovna proměnitelná na hostinský pokoj.
Právě jednoduché uspořádání interiéru a nápaditě řešený vzhled jsou nepochybně důvodem, proč novozélandský časopis Home zvolil právě tuto stavbu domem roku 2016.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.