Článek
Poválečný masově vyráběný nábytek byl proti minulým časům cenově dostupnější. Designéři nově využívali materiály jako hliník, laminát, plasty. Technologie umožnily např. tvarovat překližku dvěma směry a odlévat hliník.
V ohebném barvami hýřícím plastu našlo zalíbení hnutí pop art, charakteristické vtipnými, hravými a někdy až absurdními kousky. Interiérům dominovaly zářivé barvy, geometrické i květinové vzory, abstraktní i přírodní oblé tvary.
Jaké prvky hledáme
Funkční jednoduché zařízení ze dřeva a z kovu je typické pro produkci 50. let minulého století, zejména ve Skandinávii, kde převažuje ještě dlouho poté.
Tehdejší Československo ohromilo svou expozicí na světové výstavě EXPO 58 stylem, který nazýváme bruselský. Kromě jiného obohatil domácnosti o barevný kreativní sektorový nábytek, otevřené police, stolky a křesílka na kónických nohách, připomínající baletky na špičkách.
Propojení užitného umění s emocemi a intimitou domácnosti nahradilo předchozí stalinský socialistický realismus.
V 60. letech 20. století se vedle čistých linií do popředí derou formy inspirované přírodními útvary a atomické struktury evokující mikroskopické pohledy. Hravé a lehkovážné motivy hippie květinových let a etno styl volně přetékají k dílům ztvárňujícím věci denní spotřeby.
Příkladem jsou lampy Pillola z roku 1968. Vypadají jako pilulky a navrhli je C. Emanuela Ponzio a Cesare Casati. V téže době zaujalo svým vejčitým tvarem křeslo Garden Egg Chair od německého návrháře maďarského původu Petera Ghyczy.
Přelom 60. a 70. let minulého století přináší první dojmy z dobývání vesmíru, které se odrážejí např. v závěsných svítidlech Sputnik nebo ve stolních lampách Dalu, jež tvarem napodobují přilby astronautů.
Kupujeme, kombinujeme
Křesla, pohovky, stolky, ale i drobnosti jako otevřené police, svítidla, rádia, gramofony, kuchyňské spotřebiče v retro stylu nalezneme v bazarech, ve specializovaných e-shopech či v pozůstalostech.
Renovace starého nábytku a předmětů začíná na částce kolem 10 000 Kč. Aukční domy draží originální kousky, jejichž vyvolávací ceny sice někdy působí příznivě, ovšem nikdo neví, jak vysoko se vyšplhají. Investicí do užitého umění ale můžeme v budoucnu získat.
Nabídka bytového zařízení je dnes tak pestrá, že retro styl nalezneme i v cenově dostupné novince nebo v napodobenině. Solitér dominující oblíbenému koutku v místnosti prokáže daleko lepší službu než spousta doplňků, mezi nimiž nevynikne ani jeden. Kvalitní kousek navíc snadno opticky sladíme se současným vybavením. Samozřejmě – v retro stylu lze zařídit celý byt i dům. Platí ale zásada, že bychom neměli kombinovat více než dva časově po sobě jdoucí styly.
Styl první republiky
Za současnou prvorepublikovou nostalgií je možná televizní seriál První republika, možná touha po atmosféře elegance a etiky, které si s touto dobou spojujeme. V dnešním designu jsou stále oblíbené prvky meziválečného stylu art deco a modernismu z přelomu 19. a 20. století, který pokračoval až do 70. let minulého století.
Pro art deco jsou příznačné květinové, zvířecí a ornamentální motivy, inspirace Afrikou, antikou i kubismem a nastupujícím věkem strojů. Oproti předcházející secesi jsou ženy zobrazovány jako nezávislé bytosti plné života a radosti.
Moderna se distancuje od předchozích uměleckých proudů a nachází své múzy v experimentu, individualismu, abstrakci, v technologickém a ve vědeckém vývoji.
Retro versus starožitnost
Retro styl pouze kopíruje trendy určitého období, nebo na ně volně navazuje. Provedení výrobku je ale současné.
Starožitnost je minimálně 100 let starý kus nábytku, obvykle s vysokou sběratelskou hodnotou.