Článek
Možná máme nějaký ten retro kousek po babičce ukrytý na půdě a ani netušíme, kolik lidí vyhledává věci z 50. až 70. let minulého století přes internetové aukce, galerie a někdy dokonce na skládkách. Jedním z podobných sběratelů je také majitel pražského malostranského hotelu Sax, díky němuž se stal hotel originálním místem k pobytu.
Unikátní vybavení
Původní koncept vintage hotelu, jehož vybavení reflektuje interiérový design 50., 60. a 70. let 20. století, je z hlavy architekta Jaromíra Pizingera. Také díky němu se v jeho prostorách objevily např. židle a klubová křesla amerických návrhářů, sourozenců Ray-Bernice a Charlese Eamesových, židle finsko-amerického designéra Eera Saarina, kožená křesla Američana George Nelsona nebo obrazy Andyho Warhola.
Z českých jmen stojí za zmínku např. obrazy Zdeňka Sýkory, plastové hračky Fatra od návrhářky Libuše Niklové nebo tzv. bruselský porcelán předního českého průmyslového designéra Jaroslava Ježka, který se svými servisy vyhrál v roce 1958 na světovém Expu v Bruselu první cenu.
Psychedelické látkové tapety v pokojích hotelu Sax jsou od belgické firmy Living Lounge, povlečení od legendární finské firmy Marimekko. Do koberce byla vetkána jména všech designérů, kteří jsou v hotelu zastoupeni. Jejich tvorba byla ovlivněna novými technologickými postupy ve zpracování laminátů, objevem plastu, umělé kůže, kvalitních barev a nových obráběcích strojů na dřevo. V kombinaci barev a tvarů se projevil i vliv hnutí hippies, pop-artu, ale také třeba pronikání do vesmíru.
Hračky Husákových dětí
Sbírka hotelu se stále rozšiřuje a obměňuje. V této souvislosti stojí za zmínku především porcelán v bruselském stylu, ať už jde o moca a čajové servisy navrhované pro Karlovarský porcelán, nebo figurální porcelán. Podobu sbírky servisů, nádob a figurek má dnes na starost český designér Maxim Velčovský.
Za pozornost stojí i sbírka panáčků igráčků a spousta plastových a gumových hraček, na něž se pamatují snad všechny tzv. Husákovy děti. Kdo má pocit, že se do jeho bytu nehodí závěs z plastových céček, plastový nástěnný kapsář Uten. Silo ze 70. let, umakartový stolek či nástěnné hodiny značky Prim, měl by hotel navštívit.
Byť jde o budovu ze 14. století dostavěnou v klasicistním stylu, její dispozice přímo podporují hravost, barevné kombinace a atypické tvary oblíbené v 50.–70. letech. Díky nim je unikátní atmosféra v hotelu hravá, vtipná a uvolňující.