Článek
Při dalším pohledu ale dává dům svým tvarem najevo, že jde o moderní horskou stavbu, kterou se autoři snažili začlenit do okolní krajiny co nejhezčím způsobem.
Objekt stojí ve svahu a svým tvarem kopíruje povrch pozemku. Architekti velmi citlivě zvolili stejný stavební materiál, jaký je použit na okolní zástavbě, tj. kameny a podélně na čtvrtky nařezané dřevěné klády.
Každá z částí domu má jiný tvar střechy, který ale pokaždé odpovídá rázu tyrolské krajiny a tvaru Alp. Aby dům co nejvíce skryli, použili autoři k jeho uzavření zelenou střechu, kterou nechali osázet místními druhy vegetace. Střecha tak vypadá jako přirozená součást místní přírody.
Zajímavým rysem stavby je nejenom její členitost, ale také skutečnost, že žádná z jejích fasád není kompletně rovná. Takřka na každé lze objevit nějaký zlom, takže celek působí velice živým jakoby pohyblivým dojmem.
Pětice bytů je usazena na společné základně, v níž je ukryta i garáž, která je postavena tradičním způsobem - z kamenného zdiva.
Vlastní obytné prostory nad garáží jsou již dřevostavbou. V té se byty dělí o nádvoří za domem. Dvorek funguje jako prostor pro odpočinek obyvatel, anebo jejich sportovní aktivity.
Dům nazvaný jednoduše Haus S (Dům S) zabírá na pozemku 415 m² a je rozdělen do tří podlaží. V přízemí je kromě již zmiňované garáže první dvojice nestejně velkých bytů (100 m² a 85 m²), k nimž se sestupuje po společném interiérovém schodišti z horního patra.
V prvním poschodí jsou uloženy další dva byty (85 m² a 75 m²). Právě na této úrovni se do domu vstupuje. Zatímco jeden z bytů je nad spodními domácnostmi a má s nimi společné schodiště, druhý byt je zcela samostatný, s vlastní vstupem.
V nejvyšším podlaží je poslední apartmá (60 m²), které je ze všech nejmenší. Jeho obyvatelům se ovšem nabízejí ty nejhezčí výhledy do okolní krajiny.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.