Článek
Byt o velikosti 155 m2 je v domě, který postavili v 70. letech. Za celou dobu stavba neprošla žádnou rekonstrukcí, byt byl tedy ve stavu a stylu typickém pro tehdejší dobu. Kuchyň byla samostatná, zcela oddělená od obývacího pokoje.

V bytě zmizely zbytečné stěny. Na kuchyni přirozeně navazuje jídelna.
„Snažily jsme se všechny prostory propojit v co největší možné míře, samozřejmě s ohledem na rozličné potřeby členů rodiny, jako je například řešení obslužných prostorů anebo velkorysý rozměr kuchyňské zóny,” vysvětluje Sarah Bonannová, pro jejíž sestru Marinu byt s kolegyní rekonstruovaly. Marina v něm žije se svým mužem a dvěma dětmi.

Navzdory lehce historizujícímu stylu je kuchyň zcela moderně vybavena.
Současné uspořádání bytu je následující - pro odpočinek rodiny slouží trojice ložnic, přičemž do rodičovské je zakomponovaná i šatna.
Kuchyň je spojena s obývacím pokojem a televizním koutem. Součástí kuchyně je prakticky integrovaná spíž, na kuchyni volně navazuje jídelna. Součástí bytu je i samostatný pokoj pro služebnou, který navazuje na servisní zóny bytu.

V jídelně je zelená stěna s automatickým zaléváním.
Otevřením bytu a propojením jednotlivých funkčních zón se interiér domova rodiny výrazně prosvětlil a především - odlehčil. Zároveň, eliminací zbytečných příček může náhle celým interiérem volně a zcela přirozeně proudit vzduch, který napomáhá ochlazování interiéru.

Obývací pokoj působí příjemným a hlavně velice vzdušným dojmem.
Důkladnou proměnou prošel byt i z hlediska vizuálního. Architektky využily ve velké míře dřevo, které navozuje onen příjemný pocit útulnosti. Je z něj vyrobena většina nábytku, a to v moderním brazilském stylu s jednoduchými, jasnými liniemi.

Kulatý tvar stolu hezky opakují kulatá sedátka k němu.
Obzvláště zajímavě působí dřevo v kuchyni, která nápadně připomíná kuchyň u babičky, odkud se člověku podvědomě vůbec nechce odejít. Tato je ovšem plně a zcela moderně zařízena.

Interiér díky velkému množství dřeva působí příjemně útulným dojmem.
Právě dřevo pak se svou přirozenou barvou představuje nejtmavší tóny na paletě, kterou architektky pro domácnost zvolily, všechny ostatní (s výjimkou tmavých dlaždic v kuchyni) jsou mezi bílou až krémovou či světle šedavou.

Ložnice rodičů je zařízena ve stejném stylu, jako zbytek bytu. Kromě světlých barev a dřeva nechybí ani živá zeleň.
Aby se interiér bytu pocitově příliš „neohříval”, zvolily autorky jako kontrapunkt pro ochlazení podlahovou krytinu - dlažbu, jejíž nespornou výhodou je navíc i velice snadná údržba.

V bytě bydlí rodina se dvěma dětmi.
To je praktické i vzhledem k prvku, který je v domácnostech zatím stále hodně nezvyklý - téměř jednu celou zeď jídelny pokrývá zelená stěna s automatickým zavlažováním. Zelenou barvu živých rostlin pak architektky využily i jako finální, energizující tón do své palety.

Součástí zařízení dětského pokoje je i chytře navržený přebalovací pult, který bude možné využít i v budoucích letech jako běžnou skříňku.
Z původně zastaralého bytu ve starém domě tak architektky vykouzlily útulný domov s příjemnou a vstřícnou atmosférou, který je zároveň moderně zařízen a odpovídá potřebám a životnímu stylu současné rodiny.
Bonusem je příjemný pocit neustále lehce vanoucího vzduchu, jenž interiér ochlazuje v horkých letních dnech.

Nové uspořádání bytu s jasně odlišenou servisní zónou, na niž navazuje kuchyň a dlouhá ranní jídelna s chodbou. Červeně linkované plochy označují soukromé prostory rodiny.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.