Článek
Reissigova vila byla velkou šancí pro architekta Leopolda Bauera. Ten v necelých třiceti letech patřil k nejzajímavějším osobnostem vídeňské umělecké scény.
Své představy ale uskutečňoval hlavně v oblasti uměleckého řemesla, zatímco jeho projekty zůstávaly jen na papíře. Konečně se v roce 1901 objevil zákazník, který umožnil uskutečnění Bauerova prvního architektonického díla. Byl to právě prominentní brněnský advokát Karl Reissig, který si u architekta objednal projekt vily v nové zahradní čtvrti.

Vstup do vily kryje praktické stříška s jemným dekorem.
Stavba, která na základě Bauerova návrhu vznikla, svým obyvatelům nabízela veškeré pohodlí a zároveň přednosti jednoduchého života v souladu s přírodou.
Podle Bauerových návrhů bylo vytvořeno i vybavení. Jeho kvalita se dočkala uznání v řadě rakouských i zahraničních publikací.

Stavba je rozlehlou vilou s decentním dekorem na fasádě.
Vila je volně umístěna v zahradě podle světových stran tak, aby obytné místnosti měly dost světla a vzduchu. Prostorový návrh byl odvozen od životního stylu majitele.

Interiér byl zařízený celkem jednoduše a účelně.
Hlavním prostorem, kde se odehrával rodinný život, byla patrová hala s krbem a schodištěm na ochoz. Z ní byly v přízemí přístupné společenské prostory a v patře ložnice.
Salón, knihovnu a jídelnu spojovaly s halou široké dveře, které umožňovaly rafinované průhledy. Výrazným rysem prostorového pojetí bylo typicky anglické vytváření intimních zákoutí s různou výškou podlah a stropů.
Aby vytvořil žádoucí „záhyby“, architekt Bauer zaklínil prostory vzájemně do sebe, takže vznikl větrníkový útvar.

V horním patrře nechybí celkem prostorný balkon.
Dveře a okna byly umístěny nepravidelně, podle potřeby, takže z jejich různých tvarů a velikostí jsou zvenčí čitelné funkce jednotlivých místností.
Majitelé měli k dispozici i zahradu včetně tenisových kurtů, kuželníku a bazénu.