Článek
Když je doma potřeba vytvořit úložný prostor, jedním z velice variabilních řešení je použít regál. Umožňuje ukládání jednotlivých předmětů, vkládání různých přihrádek a zásuvek nebo elegantních krabic či boxů. Tím jeho vzhled netratí. Naopak! Čím pestřejším způsobem je využit, tím zajímavěji vyhlíží.
Jednotlivé způsoby organizování věcí uložených v regálu mají svá intuitivní pravidla.
„Vyberte si otevřené úložné prostory s policemi na věci, které potřebujete mít každý den po ruce, například nádobí a kuchyňské náčiní. Věci, které nepoužíváte tak často, uložte na bezpečné místo – do zásuvek nebo do krabic,” radí Markéta Polcarová, vedoucí interiérová designérka Ikea ČR.
Při vhodně zvoleném materiálu a provedení lze regály bez velkého přehánění uplatnit jak v dílně, ve sklepě či garáži, tak v obytné části domova, například v dětském pokoji, ale i koupelně či v kuchyni, kde může suplovat spíž.
Toužíte po skříňce, ze které bude automaticky vyjíždět televize? Vyrobte si ji
„Například úložný systém Ivar z neošetřeného dřeva je už více než 50 let tahounem našeho sortimentu. Jeho dřevěné police jsou jako čisté plátno a vy můžete pomocí jednotlivých prvků začít tvořit jedinečné umělecké dílo. Navíc můžete přidat další úložné prostory v podobě zásuvek či skříněk. Borovicové dřevo pak natřete barvou, olejem nebo mořidlem podle svého vkusu,” doporučuje designérka.
Home office si je doslova žádá
S rozmachem práce z domova v minulých měsících pak nabyly na významu i jako součást domácích kanceláří.
„Práce z domova nebo kombinace docházení do kanceláře a home office se od začátku pandemie stala naprosto běžnou. Lidé tak musí řešit novou situaci a uspořádání domova. Jeden prostor musí fungovat jako plnohodnotná kancelář, kterou ale snadno upozadíte po skončení práce,” říká Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro ČR a SR.
„Vzrůstá obliba jednoduchých kusů nábytku, které lze využít jako kancelářské i domácí vybavení. Jedním z nich je například Dancing Wall, mobilní kus, kterým je možné nejen členit prostor, ale dá se nakonfigurovat nejrůznějšími způsoby – jako tabule na psaní, police nebo třeba věšák,” všímá si.
Na materiálu záleží
Regály, přesněji regálové systémy lze na trhu objevit vyrobené nejčastěji z kovu, dřeva a občas i plastu.
„Kovové regály jsou velmi pevné a stabilní a mají největší nosnost. Kovová konstrukce je vyrobena ze surového nebo pozinkovaného ocelového plechu. Povrchová úprava v případě surového plechu je prováděna práškovou nátěrovou hmotou. Používají se do dílen, skladů nebo obchodních prostor. Pozor, ve vlhkém prostředí mohou začít reznout, není tedy vhodné je umisťovat ven,” říká Zlatko Slebodník ze společnosti Hornbach.
Pevnost a stabilita jsou rovněž předností dřevěných regálů. Vyrobeny bývají z masivního dřeva, zpravidla bez povrchové úpravy. Majitel má tak ideální příležitost nalakovat si je, případně natřít barvou přesně podle svých představ.
Ideálně se hodí do interiéru, kde působí přirozeně. Hezky vyniknou také například v ateliérech, pracovnách nebo vinných sklepech.
Předností plastových regálů je rychlá a snadná sestavitelnost. Obvykle bývají vyrobeny z polypropylenu, takže snadno odolávají vlhkosti. Použít je lze v interiérech, ovšem zrovna tak je lze mít i ve vlhkém prostoru. Pozor však na teploty. Plastové regály nejsou vhodné do prostorů s nízkými teplotami.
Nosnost
Ten, kdo plánuje skladovat v regálech knížky, řady šanonů, anebo například bedny s nářadím, by se měl hned na samém počátku pídit po tom, jakou má konkrétní model nosnost. Ta úzce souvisí s použitým materiálem, a to nejenom polic, ale i kostry.
Výtvarnice upcykluje starý nábytek, používá k tomu sklo, pryskyřici a rostliny
Police kovových a dřevěných regálů mohou být vyrobené z kovu, tvrzené dřevotřísky (HDF) nebo z dřevovláknité desky (MDF). Pod police u některých typů regálů je možné ještě vkládat výztuhu, což jejich nosnost zvýší.
Nosnost police regálu se přitom v závislosti na rozměrech a provedení může pohybovat od 25 kg až do 500 kg.
Náročnost montáže
Regály lze samozřejmě vybírat i podle toho, kolik nám dá práce je doma sestavit. Obecně jde o velmi snadno sestavitelné kusy, které výrobce dodává buď ve šroubovatelném provedení, kdy do balení vloží veškerý spojovací materiál, u závěsného typu včetně hmoždinek a vrutů.
Lehčí práci mají ti, kdo si pořídí regály bez šroubů, které pak zvládnou sestavit bez použití jakéhokoli nářadí. Jednotlivé díly do sebe totiž prostě zacvaknou.
Typy regálů | |
---|---|
Složené | Mají daný rozměr konstrukce i polic, jejich části nelze různě kombinovat. |
Variabilní | Regál lze poskládat přesně podle potřeb, stačí zvolit výšku, šířku a nosnost a kombinovat možnosti. |
Nástěnné | Variabilní varianta, zákazník si vybírá sám typ polic, nástěnných lišt i nosníků. |
Regály na víno | Speciální varianta určená ke skladování vína. |
Policový systém jako součást obkladů stěn
Regálový systém lze mít integrovaný i do obkladového systému stěny. Předností takového systému je možnost v průběhu času měnit vzhled obkladu podle aktuální potřeby. Stačí jen obměnit pohledové obkladové desky a atmosféra místnosti se zcela změní.
„Obkladový systém Efekta umožňuje uchycení pestré škály funkčních doplňků do svislého propojovacího hliníkového profilu se standardizovanými otvory. Do těchto otvorů se zavěsí jednotlivé police, otvírací či výsuvné skříňky i držáky na ramínka, které lze rozměrově přizpůsobit požadavkům uživatelů. Navíc je možné tyto prvky kdykoliv vyháknout a jednoduše přemístit dle aktuální potřeby,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future.
Na sestavení obkladového systému přitom není nic složitého. „Jednoduchá stavebnicová montáž začíná přichycením vodorovných hliníkových profilů ke stěně. Na ty se pak v rozestupu maximálně jednoho metru přišroubují příčné svislé profily, které slouží jako nosiče pro pohledové obkladové desky. Tyto profily pak mohou mít standardizované otvory právě pro uchycení funkčních doplňků,“ doplňuje Paksi.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.