Článek
Ačkoli z původního domu nezůstalo na místě prakticky nic, právě příčina jeho posuvu a přelomení se stala základem, na němž architekti začali projekt nového objektu tvořit.
Po zkušenostech s rizikem sesuvů půdy na místě bylo samozřejmě nutné začít výběrem řešení, jak nový dům před osudem toho starého uchránit. Architekti proto stavbu usadili na betonovou desku, jež je zčásti zapuštěna do terénu. Na strategických místech na jejím vrchu pak vztyčili nízké zídky. Na zídky umístili plovoucí nosnou konstrukci, takže celý dům v případě eventuálního příštího posunu bude fungovat jako svého druhu raft.
Pod rámem jsou pak navíc umístěny speciální zvedáky, které dům pomohou vrátit v případě potřeby bezpečně na původní pozici.
Vlastní vzhled domu je inspirován tradičními chatami, jejichž tvar architekti různě rozdělili, pootočili a zase pospojovali dohromady. Stavba je tak nakonec tvořena čtveřicí oddílů a celkový dojem, jímž působí, je roztomile chaotický.
Sjednocujícím prvkem je pak nejsvrchnější plášť tvořený nahrubo řezanými modřínovými prkny, která přirozeně ladí se zalesněným pozadím domu.
Do domu s plochou 180 čtverečních metrů se vstupuje v místě nejužšího a také nejnižšího oddílu, odkud návštěvník pokračuje směrem doprava, do hlavní části domu. Zde je velká společenská hala s kuchyňskou zónou a jídelním koutem, zapuštěným do mírného výklenku.
Z obývací zóny i od jídelního stolu je díky celoprosklené stěně s posuvnými dveřmi nádherný, ničím nerušený výhled na pobřeží a Lamanšský průliv. I proto dům dostal přiléhavý název – Strážní koš.
Nalevo od vchodu, v části, jež je jako jediná dvoupodlažní, jsou v přízemí umístěny dětský pokoj, technické zázemí domu a koupelna. Nad tím vším se rozkládá velká ložnice rodičů s koupelnou.
Okrajový oddíl domu, jenž stojí na protilehlé straně k „ložnicovému”, je vyčleněn pro návštěvy. Hosté mají k dispozici pohodlnou ložnici s manželskou postelí, k tomu další dva menší pokojíky s palandami. To vše doplňuje koupelna zařízená vanou a toaletou. Tuto část domu lze v případě potřeby zcela uzavřít.
Ačkoli projekt víkendového domu započal pohromou, výsledkem je stavba, kterou se podařilo nenápadně začlenit do krajiny a pro niž architekti po předchozí zkušenosti vymysleli nápaditý způsob, jak ji zabezpečit pro eventuální další sesuv půdy.
Především však rodina získala útočiště, kde může příjemně odpočívat v osamění a klidu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.