Článek
Stavba, která má na délku 12 metrů a na šířku tři metry, má příjemný moderní vzhled. Jejím smyslem bylo vyzkoušet si vytvoření plně funkčního domu, jehož typ by zaplnil mezeru na trhu s nemovitostmi v zemi.
Tak, jako v mnoha dalších krajinách, také v Irsku citelně chybí tzv. startovací byty pro mladé lidi, kteří si chtějí pořídit svůj první domov, ale vzhledem k teprve začínající pracovní kariéře mají jen omezené možnosti, jak získat dostatek financí na stavbu.
Levné bydlení rovněž chybí pro rostoucí počet nezaměstnaných a rodin žijících v nevyhovujících podmínkách.
Na druhé straně se v Irsku podle průzkumu zúčastněných společností nachází spousta nevyužívaných pozemků, kde chybí opět finanční prostředky na jejich obnovu a zástavbu.
Irský dům - na rozdíl od podobně laděných staveb ve světě - nemá svůj kontejnerový základ přiznaný v exteriéru. Jeho fasády jsou pokryty bambusem, pod nímž se ukrývá vrstva zateplení.
Je částečně zásobován energií ze solárních panelů a vybaven je i miniaturní rekuperační jednotkou. Nechybí v něm veškeré zařízení potřebné k běžnému životu až šestičlenné skupiny lidí.
Pro jednotlivé fáze denního rytmu obyvatel jsou v interiéru vytvořeny samostatné, na sebe logicky navazující zóny. V centrální části domu je uložena kuchyň a vedle ní koupelna s toaletou s možností připojení na místní infrastrukturu.
Směrem doleva se pokračuje do ložnice, zatímco na opačném konci domu je malý obývací pokoj s krbovými kamny.
Stavba, která se snaží ukázat cestu, jak by se eventuálně mohla budovat levná a účelná obydlí, byla po nějaký čas součástí expozice muzea a tudíž volně přístupná jeho návštěvníkům.
Poté ji autoři darovali charitativnímu sdružení St. Vincent de Paul, které ji poskytlo k bydlení rodině žijící do té doby bez domova.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.