Článek
Každé období má své typické tvary, barvy, vzory, osobnosti a design, který je s ním spojován.
Za retro styl se obecně považuje období zhruba 20 let zpátky, u nás si ho ale nejčastěji spojujeme s 50. až 80. lety minulého století.
Retro kousky lze sehnat v bazaru, na staré půdě nebo i u kontejneru. Vyplatí se je zrestaurovat u specialisty (namořit, povrchově upravit, očalounit) a dát jim v moderním interiéru čestné místo.
Kdo nemá štěstí na cenný kousek, může si pořídit nový nábytek, který se retrem zdařile inspiroval.
Od Halabaly po bruselský styl
Za ikonu českého nábytkářství se považuje Jindřich Halabala (1903–1978). Jeho design je dnes velmi ceněný, více než ve své době. Autor vycházel z funkcionalismu, ale snažil se, aby nábytek byl také pohodlný a krásný.
Navrhoval křesla, stolky, židle a významně ovlivnil vzhled českých meziválečných a poválečných domácností. Typickým znakem jsou oblé tvary, kombinace dřeva a chromu, výrazné barvy a geometrické vzory.
Za stálici designu se považuje i nábytek v bruselském stylu. Název dostal po světové výstavě EXPO 58, která probíhala v belgickém Bruselu. Stolky a skříňky jsou na elegantních nožkách. Materiál: kombinace dřeva a barevného umakartu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.