Článek
Na horách si stavby užily mráz i sníh, tam je revize okapů nutná. V nížinách také, hlavně kvůli větrnému počasí, které do okapu zaneslo listí, větvičky.
V zákoutích okapového systému často zůstávají stará ptačí hnízda a jiné nečistoty. Vždy je dobré mít jistotu, že dešťová voda ze střechy stéká plynule, kam má.
Jak okap chráníme
Na jaře i na podzim prohlédneme okapový systém, zda nekoroduje, není deformovaný a má v pořádku všechny spoje. Dešťová voda se také nikde nesmí odrážet od fasády.
V rámci pohodlnější preventivní péče obohatíme okapový systém o několik vhodných pomocníků, za které zaplatíme pár stokorun.
Elastická válcová mřížka vložená do okapu vyklenutím nahoru zachytí listí i větvičky. V okapu se sevře vlastní pružností. Stejnou službu nám prokáže také plochá mřížka fixovaná k okrajům horního žlabu a překrývající jeho odtok.
Košíkové lapače listí poslouží přímo v kotlíku, v němž zachytí nečistoty, které by jinak putovaly dál do svodu. Odvaděče vody s integrovaným sítkem zabrání tomu, aby se nečistoty dostaly do jímky, sudu, případně odvodných kačírků kolem domu.
Listí z horních okapů stáhneme ručně speciálním kartáčem nebo smetákem, nejpohodlněji na teleskopické tyči a pohyblivém kloubu. Odtokovou rouru pročistíme ručně, proudem vody nebo perem na čištění odpadů. Pozor, abychom přitom neodřeli vnitřní nátěr okapu!
Před náporem sněhu chráníme okapový systém střešními sněhovými zábranami. Zamrzání vody a následné deformaci svodů okapů brání topné kabely. Radikálnějším řešením může být v případě, že máme okapový stavebnicový systém, demontáž okapů již před zimou, což se vyplatí zejména u složitějších typů střech s vikýři.
Když je výměna nutná
Chystáme-li se na kompletní výměnu okapového systému, důsledně vybíráme žlaby, svody a další příslušenství ze stejného materiálu a od jednoho výrobce. Je-li okapový systém v souladu se střešní krytinou, tím lépe.
Okapy vybíráme s ohledem na vzhled stavby, někdy mohou opticky vyniknout a podtrhnout třeba fasádu, jindy se jí naopak přizpůsobí jako chameleon.
Instalaci okapového systému ponecháme zkušenějším klempířům nebo ji zvládneme sami díky stavebnicovým systémům, k nimž výrobci dodávají podrobný návod.
Zajímáme se o vlastnosti, životnost a údržbu materiálů, z nichž je okapový systém vyroben.
Co čekat od materiálů
Kovové okapy z pozinku patří k cenově nejdostupnějším. Jejich povrch však musíme časem obnovovat. Odolný je pozinkovaný plech z oceli s povrchovou úpravou, např. se svrchní vrstvou z polyesteru, polyuretanu atd.
Dražší měď a titanzinek prakticky nevyžadují údržbu. Výrobci slibují, že vydrží kolem 50 let.
Titanzinek na rozdíl od mědi časem nečerná, není takovým lákadlem pro zloděje a prokazuje vyšší odolnost v oblastech se znečištěným ovzduším.
Hliníkové okapy vydrží až 70 let, jsou barevně velmi variabilní. Svou nízkou hmotností nezatěžují stavbu.
Plastové okapy slibují životnost až 50 let, není třeba je natírat. Díky moderním technologiím jsou vyrobeny např. z bezkadmiového PVC odolného proti UV záření a povětrnostním vlivům. Jejich výhodou je barevná pestrost, stálost, nehrozí jim koroze jako neošetřeným kovovým povrchům.
Bezešvé svodové trubky z plastu mají větší pevnost než plechové svody se švem a nenamrzají.
Okapové vychytávky
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.