Článek
Pritzkerova cena je mezi architekty velmi uznávaným oceněním. Říká se jí také Nobelova cena v architektuře nebo Oscar. Je udělována už od roku 1979 a Nobelovce je podobná i svou formou. Získávají ji jednou za rok žijící autoři nebo kolektivy autorů, kteří se svou tvorbou nesmazatelně zapsali do dějin architektury a jsou inspirací pro ostatní. Obdržení Pritzkerovy ceny je spojeno s odměnou 100 tisíc dolarů a předáním bronzové medaile.
Oceňován je i nesporný přínos v architektonické oblasti, odhodlání, talent a vize. Riken Yamamoto (devátý japonský laureát ceny) vyrostl v klasické japonské stavbě typu Machiya. Domovem mu byl tedy dřevěný dům lidového městského typu, ve kterém v přední části provozovala jeho matka lékárnu a v zadní části se nacházel obytný prostor. Architektův otec byl inženýrem, ale brzy zemřel. Riken se rozhodl jít částečně v jeho šlépějích. Byl okouzlen krásou mnoha velkolepých architektonických děl.
Architekt v roce 1971 získal magisterský titul na Tokijské univerzitě, na Fakultě architektury. Svou praxi, studio s názvem Riken Yamamoto & Field Shop, založil o dva roky později. Během několika prvních let své kariéry se snažil porozumět komunitám, kulturám a civilizacím. Hodně proto cestoval napříč kontinenty a poznával místní stavby i společenství.
Architektovy stavby stmelují komunitu
Jeho filosofií je, že veškeré prostory mohou obohacovat nejen své obyvatele, ale i celou komunitu. S ohledem na to začal navrhovat rodinné rezidence, které spojují zastavěné prostředí, přírodní okolí a svou podobou vítají hosty i kolemjdoucí.
Prvním architektovým počinem byla Yamakawa Villa (Nagano, Japonsko 1977), která zaujme skvělým propojením interiéru a exteriéru. Proslavil ho i projekt sociálního bydlení Hotakubo Housing (Kumamoto, Japonsko 1991), ve kterém se snažil spojit život různých generací. Při výstavbě Inter-Junction City (Yokohama, Japonsko 1994) dbal o to, aby vznikl všem dostupný prostor v okolí stavby. Zásadní tak pro něj bylo, aby stavby sloužily i širší společnosti.
Yamamotova díla lze nalézt hlavně v Japonsku, Čínské lidové republice, Korejské republice a Švýcarsku.