Článek
Korek pochází z kůry korkového dubu, vypadá jako dřevo. Je však levnější, lehčí a odolnější. Přirozeně minimalizuje vznik plísní a šíření bakterií, je vítaným materiálem v rodinách s alergiky.
Odpuzuje prach i vodu, takže se nemusíme bát dát ho do koupelny, tlumí zvuk. Krytina z korku se hodí pro podlahové vytápění teplovodní i elektrické, dobře zadržuje teplo.
Korek hodně vydrží
Výrobci kvůli zvýšení odolnosti povrch korkové podlahy lakují. Vysokého lesku dosahují opracováním tvrdým olejovým voskem. Úprava povrchu vinylem nebo polyuretanovou pastou zvyšuje odolnost proti zátěži.
Korek má přitom přirozenou schopnost vrátit se po krátkodobém stlačení do původní podoby. Pod nohy těžkého stolu, skříně či kolečka pracovní židle ale raději dáme ochrannou podložku, abychom chránili povrchovou úpravu.
Korková podlaha se pokládá snadno, obvykle na betonovou pokládku s hydroizolační vrstvou. Na nerovný povrch je vhodnější plovoucí typ korkové podlahy.
Na rovný podklad je ideální podlaha z desek se zámkovým spojem nebo lepené dlaždice, ty se vyrábějí o síle 3 až 8 mm. Masivní dlaždice (6 až 8 mm) lze brousit, což oceníme při jejich případné renovaci. Hodí se převážně na velmi frekventovaná či zatěžovaná místa.
Tzv. sendvičové dlaždice a desky mají podkladní vrstvu z měkkého korku (1,8 až 2 mm), pružné korkové jádro nebo HDF desku o vysoké hustotě a nášlapnou korkovou dýhu s různou povrchovou úpravou.
Setřít prach nestačí
Vrchní úprava korkové podlahy rozhoduje o způsobu čištění. Před běžným setřením vlhkým mopem je dobré vysát drobky, vlasy, na chodbě kamínky a hrubší nečistoty. Než se pustíme do pořádného ošetření podlahy, vždy ji odmastíme vodou s kapkou saponátu.
Častěji stíráme povrch ošetřený oleji, abychom nezašlapávali nečistoty. To platí u měkkých povrchů. Texturu oživíme olejem 1x ročně na zatěžovaných místech, před prošlapáním chrání lak na vodní bázi.
Ztrácí-li podlaha lesk, můžeme ji přelakovat. V případě keramického laku (WRT či HPS úprava s přísadou keramických mikročástic) práci raději svěříme odborníkům, aby byl výsledkem opravdu rovnoměrně ošetřený a zpevněný povrch, jehož životnost má trvat až 20 let.
Počítáme však s tím, že v průběhu let povrch pozvolna zesvětlá, zejména je-li korek vystaven přímému slunečnímu svitu.
Pozor havárie |
---|
Důlek v korkové podlaze, rýhy, vrypy spravíme poměrně snadno nadroleným korkem stejného odstínu (ze zátky, nástěnky, nevyužité dlaždice). Vytvoříme směs nadroleného korku s polyuretanovým tmelem, kterou povrch zarovnáme, necháme zaschnout a následně zbrousíme např. smirkovým papírem. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.