Článek
Přírodní kámen je 100% bio materiál, krásný a luxusní. V interiéru se nejčastěji používá mramor, žula a travertin, který se nabízí v mnoha formátech a tloušťkách (1, 2, 3 a více cm).
Na obklady a podlahy je vhodný i vápenec, pískovec. Přírodní kámen má i rozmanité povrchové úpravy – můžeme zvolit lesk, mat, kartáčovaný, opalovaný, patinovaný povrch, kámen štípaný či řezaný apod.
Pracovní deska ze žuly, nebo mramoru?
Podle odborníka Pavla Daňka z firmy Piedra lze použít bez váhání oba materiály, rozdíl je jen v tvrdosti kamene. Mramor má stupnici 3–5, žula pak 5–8, ale některé produkty jsou identicky tvrdé nebo mají minimální rozdíly.
Pro uživatele je důležité, že oba materiály snášejí vysokou teplotu a můžeme na ně bez obav odložit horký hrnec, aniž bychom poškodili povrch desky.
Nevýhodou žuly je větší nasákavost a menší odolnost vůči olejům a tekutinám, mramor zase tzv. nemá rád kyseliny jako citron, víno. S profesionální impregnací však nemusíme mít strach, kámen je dobře chráněný a impregnace trvalá.
Při výběru se tedy neomezujeme a spíše vybíráme podle vzorku, který se nám líbí a zaujme třeba odstínem, kresbou, probarvením, žilkováním apod. Zvolit lze různou povrchovou úpravu, oblíbený je vysoký lesk, patina, kartáčovaný povrch, ale i mat.
Kámen v ploše vynikne
Velkoformátový mramor, žula a travertin jsou v ploše elegantní, nadčasové a luxusní, ideální pro topné podlahové systémy. Skvěle se udržují, nejoblíbenější jsou v matu a lesku.
Oba materiály jsou velmi odolné, tvrdé a nelze je téměř poškrábat. Jsou trvanlivější než např. dřevěná podlaha, lamino. Malý škrábanec se dá navíc opět přeleštit a kdykoliv místo renovovat.
Kamenný koberec v kuchyni či koupelně
Kromě dlažby, dřevěných parket či lamina můžeme mít v kuchyni, koupelně, na chodbě či v zimní zahradě originální kamenný koberec. Přírodní oblázky a pryskyřice dohromady vytvoří bezespárý celistvý povrch, který se skvěle udržuje.
Pokládku lze provést na beton (nový i starý), dlaždičky, asfalt, dlažbu i jiné povrchy. Nejprve se na upevněnou plochu aplikuje penetrace, která prodlouží životnost podkladu a zajistí lepší přilnutí kamenného koberce.
Tloušťka koberce je variabilní, začíná na 0,6 až po max. 6 cm. Výhoda je, že skvěle vyplní veškeré nerovnosti podkladu, který ani nemusí být v rovině, mohou v něm být dokonce i díry, propadliny.
Kamenný koberec je dokonale mrazuvzdorný, neklouže, nevadí mu voda, je antialergický, odolný vůči chemikáliím, kyselinám. Nabízí se v mnoha barevných provedeních (zhruba 30), takže není problém ho odstínem sladit s interiérem. Cena se pohybuje cca od 280 Kč/m2.
Aplikaci kamenného koberce zvládne zručný laik, všechny materiály se nabízejí v kompletní sadě (kamenivo, speciální pryskyřice a podrobný návod na postup).
Pár informací navíc
Přírodní kámen lze použít i pro podlahové a stěnové vytápění či obklad krbu, protože má minimální roztažnost. Využívá se i jako topný panel, je dobrý izolant a nevadí mu vysoké teploty.
Přírodní kámen je mírně nasákavý (od cca 0,1 %), ale tuto vlastnost lze omezit impregnací. Zamezí vzniku skvrn od běžně dostupných tekutin, kyselin z citrusových plodů, červených vín a olejů. Impregnace se doporučují po několika letech opakovat, ale není to vždy nutné.
Údržba přírodního kamene
Mramor je již naimpregnovaný od výrobce a pro běžnou údržbu stačí používat vodu s pH neutrálními čisticími prostředky. Podlahu z leštěného kamene je vhodné vysávat či zametat, tedy jít na to suchou cestou. Zvýšit lesk pomůžou speciální lešticí pasty s obsahem parafínových a syntetických vosků. Na mytí se užívají přípravky s obsahem polyetylenových vosků, které myjí, ale zároveň renovují i lesk.
Žula není náchylná na kyselé látky a snese agresivnější čistidla než mramor. Omývat ji lze běžnými prostředky bez obsahu písku. Vždy je důležité respektovat typ kamene, jeho přirozené vlastnosti, povrchovou úpravu a nechat si doporučit konkrétní přípravek od odborníka.
Na domácí údržbu kamenné pracovní desky či podlahy je možné si u profesionálního dodavatele zakoupit impregnaci na leštěné podlahy (399 Kč/l) a na kuchyňské pracovní desky (572 Kč/l).
K práci potřebujeme navíc zednickou lžíci, hladítko, hadr, dva kbelíky a ruční míchačku s regulací otáček. Cena setu je 499 Kč.