Článek
Vysoká protiskluznost snižuje riziko úrazu na hladkém vlhkém povrchu. Odolnost proti opotřebení zase zvyšuje pravděpodobnost, že obklady a dlažba zůstanou v původní kondici dlouhou dobu. Výrobci keramiky do interiéru slibují životnost až 20 let.
Pozor na smyk
Během sprchování se mimoděk opřeme o hladkou stěnu, z vany pak vstupujeme na podlahu mokrou nohou a riziko uklouznutí je tu! Proto do koupelen volíme keramiku se speciální protiskluzovou glazurou nebo s reliéfem.
Protiskluzné dlažby pro bosou chůzi mají označení A, B a C. Přitom A je základní a C nejvyšší stupeň protiskluznosti. Do koupelny stačí stupeň B.
V domácnosti s dětmi a seniory podpoříme bezpečnost povrchů protiskluzovými pásky na podlaze i na stěnách. Osoby s pohybovým handicapem uvítají záchytná madla kolem vany a vedle umyvadla.
Míra opotřebení
Povrchové opotřebení glazury souvisí se životností dlaždic i obkladaček. Otěruvzdornost je daná normou, která dělí glazované keramické materiály do skupin PEI 1 až PEI 5. Čím je stupeň PEI vyšší, tím je výrobek odolnější.
U podlahy záleží na frekvenci pohybu osob. Do běžných koupelen a na WC obvykle stačí dlaždice se stupněm PEI 2. (Pro srovnání - nejvyšší pětku výrobci doporučují pro dlažbu u vstupu do domu a do zádveří.)
Tvrdost keramiky se často zaměňuje za stupně otěru. Vyplatí se k ní přihlížet kvůli možnému pádu ostrého a těžkého předmětu na zem, což hrozí spíše v kuchyni než v koupelně. Mohsova stupnice tvrdosti se pohybuje od 1 do 10, kdy nejvyšší znamená nejtvrdší.
Kvalitní dlažby mají tvrdost mezi 6 a 9. Tato hodnota se udává u slinutých dlažeb. Dále platí, že čím tlustší dlaždice, tím větší bývá její pevnost - tenčí než 8 mm může časem popraskat, a to i v případě kvalitního položení.
Velikost a barvy
Malým koupelnám svědčí obklady a dlažby velkých formátů (45 x 45 cm a větší), které prostor opticky sjednocují. Pomohou i světlé pastelové barvy a sjednocení s odstínem spár.
Opticky rozšiřují povrchy s metalickými odlesky a třpytem. Naopak tmavší syté barvy, mozaiky, barevné dělicí prvky, malé rozměry dlaždic i obkladaček (30 x 30 cm a menší) prostor člení a tím ho zmenšují.
Při výběru dlažby a obkladů dbáme na to, aby se koupelna brzy neokoukala a její vzhled šlo snadno obměňovat. Bílé a světlé jednobarevné stěny i podlaha umožňují maximální volbu při výběru barevných doplňků, které není těžké v běhu času střídat - ručníky, dózy na kosmetické a hygienické prostředky, věšáky, zrcadla, police.
Kombinace většího počtu různých odstínů barev a vzorů je z tohoto hlediska limitující.
Pokládka dlažby |
---|
Podklad musí být nosný, bez prasklin, čistý a rovný. Nerovnosti srovnáme nivelační hmotou. Na plochu rozetřeme gumovou stěrkou penetraci. Necháme dva dny schnout. Doba se může lišit podle výrobce. Před pokládkou porovnáme barevné odstíny, případně jejich jemné rozdíly s údaji výrobce na krabici. Dlaždice pak pokládáme střídavě a minimálně ze tří krabic. Lepidlo na dlaždice rozmícháme míchacím nástavcem na vrtačku při nízkých otáčkách. Vznikne tak homogenní hmota. Nanášíme ji na podklad zubatou stěrkou. |
Dlaždici mírně vtlačíme do lepidlového lože a poklepeme gumovým kladívkem. Dodržujeme šířku spár danou výrobcem. Jako pomůcka slouží dlaždicové kříže nebo pokládka podle tesařské šňůry. Po úplném vytvrzení lepidla namícháme spárovací hmotu a rozetřeme po podlaze. Gumovou stěrkou zaplníme spáry příčně k jejich průběhu. Dokud je spárovací hmota vlhká, odstraníme z dlažby její zbytky. Dočistíme houbou namočenou v čisté vodě. Přechod mezi soklovými a podlahovými dlaždicemi a rovněž svislé spáry v rozích místnosti vyspárujeme elastickou silikonovou těsnicí hmotou. |
Lepení obkladů |
Olovnicí nebo vodováhou stanovíme přesnou výšku a vyznačíme ji na stěnu tužkou. Přesně vyměříme, kde musíme dole začít, abychom nahoře skončili řadou celých dlaždic! Lepidlo nanášíme zednickou lžící na malou plochu (asi o velikosti 3-5 dlaždic) a dobře ho rozetřeme ozubenou stěrkou. Nasuneme obklad celou plochou a přitlačíme do lepidla. Jestliže zaskřípe, pak leží na podkladu bez lepidla! Spárujeme po 24 hodinách. Šíři spáry dodržíme díky spárovacím křížkům kladeným mezi obkladačky. |
Stíráním křížem krážem se spárovací hmota dobře zapracuje do dutých míst. Spárovací gumou nebo větším pěnovým hladítkem odstraníme přebytečnou hmotu, tak zhruba obklad vyčistíme. Po zatažení a mírném vyschnutí hmoty obloženou plochu umyjeme vlhkou houbou a vyleštíme suchou utěrkou. |
Spárování |
Spárovací hmotu volíme o odstín tmavší, než je barva dlažby nebo obkladu. Bílá spárovací hmota se špiní a šedne. Odlišný odstín spáry a dlažby vytváří zajímavý barevný kontrast, někdo zase vsadí na pokládku eliminující spáry jako takové. |
Zdroj: Hornbach |
Efekty a prvky
Ke zpestření prostoru využijeme zajímavé efekty, které vycházejí ze způsobu pokládky. Pro obdélníkové formáty můžeme třeba při pokládce použít cihlovou či parketovou vazbu.
V prvním případě se dlažba pokládá rovnoběžně se stěnou a jednotlivé kusy jsou vůči sobě posunuty, většinou o polovinu své délky.
Při parketové skladbě se jednotlivé obdélníky otáčejí o 90° a vytvářejí skladbu jako parkety. Tato skladba se hodí pro dlažbu s designem dřeva.
Obklady a dlaždice doplňují i designové prvky, např. úzké listely, lemové bordury, centrální podlahový prvek - tzv. rozeta, bílé obklady či dlažba s abstraktním nebo geometrickým vzorem.
Počítejte a kupte víc
Levnější a zároveň kvalitní obklady seženeme od 200 Kč/m2. Před nákupem koupelnu přeměříme a určíme, jak velkou plochu chceme pokrýt. S maximálním rozpočtem na m2 se v obchodě zorientujeme rychleji.
Připočteme práci obkladače nebo cenu za penetraci, kvalitní lepidlo a spárovací hmotu, pustíme-li se do pokládky a obkládání sami.
Během manipulace nebo později při užívání se může dlažba a obklad poškodit, proto výrobci doporučují koupit zpravidla až o 10 % materiálu více.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.