Článek
Přeměna staré půdy staršího domu, chalupy na komfortní podkroví vyžaduje v první řadě pozornost statika. Posoudí, zda stěny a stropy nižších podlaží nové bydlení ve vyšší úrovni střechy unesou. Letité krovy mohou být narušené hnilobou, dřevokaznými houbami.
Dbáme na řádné zateplení, ideálně volíme systém od jednoho výrobce. Podkroví bude nutné v zimě vytápět. Buď zdroj tepla napojíme na stávající systém v domě, nebo jeho typ doporučí odborník. Pozor! K úpravám potřebujeme stavební povolení příslušného stavebního úřadu.
Správné zateplení
Zateplení stropu a stěn slouží k tomu, aby místnost nebyla v zimě promrzlá a v létě zase přehřátá. K nejpoužívanějším tepelněizolačním materiálům patří polystyren, minerální vlna, foukaná izolace (umělé pěny či přírodní celulóza), ovčí vlna, sláma, konopí.
Izolace je nejčastěji kladena mezi krokve. Instalace nad krokve dá vyniknout krovům (přiznané krovy), umístění pod ně sníží výšku stropu.
Funkčnost systému se odvíjí od správné tloušťky izolace, její ochrany před deštěm a sněhem zvenku a před kondenzující vlhkostí ze vzduchu uvnitř. Tam kryje izolaci parozábrana. Z vnější strany je to hydroizolační fólie, která odvádí kondenzační vlhkost ze střešní konstrukce ven přes odvětrávanou vzduchovou mezeru mezi tepelnou izolací a krytinou.
Suché a lehké
Při rekonstrukci podkroví použijeme suché zdění sádrokartonem a podlahy, které nezatíží stavbu těžkými mokrými procesy. Suchou podlahu tvoří sádrokartonové podlahové desky, které se pokládají na dokonale rovný podklad. Namísto vyrovnání betonem, stěrkou použijeme suchý podsyp podlah.
Suché podlahy jsou lehké a tlumí nepříjemný kročejový hluk. Snadno na ně pokládáme, případně lepíme dlažbu, parkety, plovoucí podlahy, koberce a další krytiny.
Ze sádrokartonových systémů zhotovíme kromě podlah také příčky, podhledy, obložení šikmých stěn. Desky chrání interiér před přehříváním i proti zbytečným únikům tepla. Mají akustické, protipožární vlastnosti, některé typy odolávají zvýšené vlhkosti.
Trh nabízí i kombinace vlastností v jednom typu desky. Sádrokarton lze jako běžnou zeď tapetovat, malovat, vysokopevnostní typy obložíme keramickými dlaždičkami, můžeme na ně zavěsit skříňky.
Dostatečné osvětlení
Ideálně by podkroví mělo mít aspoň jedno svislé okno, balkón, protože se v takovém prostředí cítíme lépe. Se střešními okny by jejich prosklená plocha měla odpovídat zhruba 15 % podlahové plochy místnosti. V tmavých koutech využijeme např. světlovody.
Okna doplníme stíněním, které hlavně v létě zabrání slunci, aby prostor přehřívalo. Stínicí prvky můžeme ovládat ručně i dálkovým ovládáním.
Kvalitní střešní okno s potřebnými tepelněizolačními vlastnostmi musí být vždy pečlivě usazeno. Na chladnější severní stranu volíme nejlépe zasklení trojsklem, které izoluje teplo, brání před hlukem z vnějšku. Dvojskla si můžeme dovolit na jižní straně. Existují typy zasklení přímo určené pro pasivní či nízkoenergetickou stavbu.
Vhodný způsob otevírání pro šikmé plochy mají kyvná okna, která se otáčejí kolem své středové osy. Výklopná jsou uchycena v horním rámu a při otevírání je snadno vyklopíme z interiéru ven. Kompromis mezi oběma typy tvoří okna výklopně kyvná. Ta lze vyklopit částečně ven i otočit kolem své osy.
Obytný prostor podkroví zvětší střešní balkón skládající se ze dvou částí. Horní většinou funguje jako výklopné okno, spodní část se liší podle typu střechy. Může mít pevný spodní díl, nebo se jeho spodní část vyklápí ven. Typ s dvířky slouží jako vstup na podkrovní terasu.
Tipy pro podkroví
Nejvhodnější pro půdní vestavbu jsou střechy se sklonem od 35° do 55°. Čím vyšší sklon, tím lépe, při vysoké střeše vytvoříme i dvoupodlažní byt.
Z typů střech nejvíce stavebně vyhovuje sedlová a mansardová. Obě poskytují dostatek místa s pochozí výškou a dvě rovné štítové zdi.
Dispozice a členění větší plochy může určit architekt, projektant. Kvůli úspoře místa se vyplatí investovat do atypických skříní respektujících tvarem šikminu střechy, nebo vyplňujících snížený prostor pod šikminou.