Článek
Jestli nás trochu škrábe, zvolíme raději kvalitnější materiál. Nesledujeme na cedulce jenom číselnou gramáž, důležitá je vždy hustota tkaní, jemnost či síla příze. Barvu lze volit jakoukoliv, hlavně se v ní musíme cítit dobře.
Oblíbené jsou odstíny zlaté, měděné, ale i decentní bílá, šedá, písková.
Povlečení kupujeme i podle ročního období. S jarem může rozkvést i peřina, do interiéru vpustíme klidně trávově zelenou, žlutou, levandulovou a motivy květin.
Pánové dají přednost geometrickým vzorům a barevným kontrastům. A malé děti potěší motivy zvířátek, princezen nebo dopravních prostředků.
Přehled materiálů
Záleží, kam povlečení pořizujeme. Jiné požadavky máme na chalupu v Krkonoších, kde se po výletu na běžkách potřebujeme zachumlat do teplých peřin. Tam může být příjemný kvalitní flanel nebo úpletové jersey povlečení.
Luxusní hladký satén naopak oceníme v posteli každý všední den. Ale pozor, není vhodný v případě, že k nám do postele chodí čtyřnohý miláček, snadno ho totiž potrhá drápky!
100% česaná bavlna
Má skvělou savost, je barevně stálá, vhodná pro alergiky. Z jemné příze se tká hladký satén (není to materiál, ale typ vazby), hustěji jsou tkaná plátna a nádherné damašky. Bavlněné satény v nejvyšší kvalitě jsou nežehlivé. Jejich vlákna se při praní nepolámou, usuší se v závěsu, jsou hladké.
Počesaný flanel
Je heboučký, oblíbený u dětí. Počesat lze hustý a kvalitní flanel, ale i řídký.
Jersey
Oblíbený splývavý materiál, pohodlný úplet. Nemačká se, nemusí se žehlit.
Zvlněný krep
Je na omak drsnější, ale po vyprání se změkčí. Krep se nikdy nežehlí, pomačkání na něm není vidět. Základní tkanina je buď hustší a kvalitnější, nebo řidší. Tento rozdíl poznáme již v obchodě.
Zapnout snadno a rychle
Nikdo nemá rád, když peřina z povlečení vylézá. Zapínání je pro mnohé klíčové. Osvědčený je zip, povléká se s ním nejrychleji. Další možností jsou patenty nebo knoflíčky, které patří mezi osvědčenou klasiku.
Pereme bez bělidla
Každé nově zakoupené povlečení před použitím vypereme. Při praní se vždy řiďte pokyny výrobce. Otočíme ho lícovou stranou dovnitř a zapneme pračku na 60 °C. Přetočení naruby je šetrnější k barvám.
Počítáme i s tím, že se může seprat zbytková barva. Vyšší teploty nás bezpečně zbaví roztočů, ale lze prát i na 40 °C. Vždy se však vyvarujeme bělicích složek, které dělají v jakémkoli prádle skvrny!
Také vynecháme aviváže, protože brání vítané vlastnosti vlákna absorbovat vlhkost. A při spaní toho vypotíme opravdu hodně.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.