Článek
Stirlingovu cenu uděluje od roku 1996 Královský institut britských architektů (Royal Institute of British Architects - RIBA) a pojmenovaná je podle významného britského architekta druhé poloviny 20. století, sira Jamese Frazera Stirlinga.
Ocenění je každoročně uděleno architektům, kteří svým dílem významně přispěli k rozmanitosti britské architektury a kteří se tak svou prací významným způsobem podílejí na utváření životního prostoru v zemi, ale i v zahraničí.
Letošním vítězem a držitelem již 26. Stirlingovy ceny se stala Nová knihovna v Magdalénině koleji v Cambridge, jež je dílem londýnského ateliéru Níall McLaughlin Architects.
Nádherně propracovaná budova nové knihovny je otevřena 24 hodin denně a zahrnuje archiv a uměleckou galerii. Budova se nachází v areálu vysoké školy v centru města Cambridge a nahrazuje stísněné studijní prostory přilehlé knihovny Pepys ze 17. století, která je památkově chráněná, a rozšiřuje čtyřúhelníkové uspořádání budov a nádvoří.
Tato střední škola se po rekonstrukci obávat vysokých cen za energie nemusí
Architekti proměnili nudnou budovu školy a školky v inspirativní přehlídku barev
Školka nabízí dětem dvůr, kde nemají čas se nudit
Poloprůhledná školka v Nové Rudě získala cenu za novostavbu v rámci Grand Prix Architektů
Porota na díle ocenila způsob, jakým architekti ctí bohatou okolní historii a kombinují nosné cihly, sedlové střechy, okna s kružbami a cihlové komíny a oživují tak panorama současnými udržitelnými designovými prvky, aby vytvořili budovu, která obstojí ve zkoušce nejtěžší, ve zkoušce nadčasovosti. Architekti staví do kontrastu otevřenost s intimitou.
Návštěvníky kampusu vítá elegantní zděná fasáda a velké dřevěné dveře, které se otevírají do patrového dřevěného interiéru zalitého světlem.
Vstupní hala o třech výškových úrovních vede do centrální dvouúrovňové čítárny. Pravidelný rastr zděných komínů podpírá dřevěné podlahy a police a nechává stoupat teplý vzduch nahoru, čímž se budova přirozeně větrá.
Anketa
Mezi každou čtveřicí komínů je velký klenutý světlík. Spojovací ochoz nahoře, podél východního konce budovy, poskytuje výhled přes kolej a zahrady a směrem k řece. Struktura mřížky v půdorysu stavby vytváří řadu prostorů: široké zóny pro čítárny a skupinové studovny a úzké zóny pro schodiště a knihovny.
Uspořádání také nabízí řadu studijních prostorů pro nezávislé studium – se stoly zasazenými do arkýřových oken, skrytými v soukromých výklencích a ve sdílených zónách – a umožňuje studentům být schovaný před ostatními, anebo naopak si užívat společnost ostatních.
Univerzita vytvořila prostor pro divokou přírodu. Na své střeše. Byl to docela výkon, hodnotí počin odborník
Porota tvořená členy RIBA ocenila rovněž, jak budova využívá jednoduchý, ale vysoce účinný princip pasivní ventilace a strategii přirozeného osvětlení, čímž minimalizuje svou spotřebu energií a materiálů.
Hezkým příkladem snahy o udržitelnost jsou například i dřevěné panely vsazené do cihlových zdí stavby, zmenšující uhlíkovou stopu objektu.
Prezident RIBA Simon Allford jménem poroty řekl: „Je to jedinečné prostředí s jasným účelem. Nová knihovna na Magdalenině koleji je ukázkou sofistikované a velkorysé architektury, která byla postavena tak, aby vydržela. Vytvořit novou budovu, jež tu bude moci stát dalších nejméně 400 let, je značnou výzvou, ale Níall McLaughlin Architects se k ní postavili s maximální dovedností, péčí a odpovědností. Výsledkem je solidní a sebevědomý, přesto uctivý nový přírůstek v univerzitním kampusu.“
Znečištěné a zaplavené území chtějí architekti proměnit v kvetoucí univerzitní areál
Podle jeho přesvědčení světlý interiér z teplého dřeva pozvedá ducha a podporuje propojenost jednotlivých vnitřních prostorů, zároveň takto dobře navržené prostředí výrazně zlepšuje úspěch a pohodu studentů.
Nová knihovna je dle Allfordova názoru „příkladným modelem, o který je třeba při navrhování univerzitních objektů usilovat“ a je zároveň „ztělesněním toho, jak budovat dlouhodobě“.