Článek
Kouzlo silného dojmu, který dům ve většině diváků okamžitě vzbuzuje, spočívá v kontrastní kombinaci masivně vyhlížejících betonových panelů a naopak na pohled křehce působícího mřížoví vyřezávaného z teakového dřeva. (Mřížoví pochází z Bali.)
Tento neotřelý a nápaditý vzhled není samoúčelný. Ve skutečnosti je řešením ne úplně šťastné polohy pozemku. Ten je totiž nejenom na křižovatce jedné rušné a jedné poklidné ulice, ale zároveň přímo za masivním, opět betonovým, plotem je zastávka autobusu.
Jedním z prvotních úkolů architektů proto bylo co nejvíce utlumit hluk z okolí, aby pokud možno nerušil obyvatele domu.
Zároveň však museli zohlednit klimatické podmínky, ve kterých stavěli. Dům musel být prostorný a pokud možno co nejotevřenější a nejchladnější, aby se v něm jeho majitelé v horkých dnech neupekli, anebo nemuseli platit zbytečně vysoké náklady na klimatizaci.
Právě přirozené ventilaci je podřízeno vnitřní uspořádání domu. Jeho srdcem je obývací pokoj s dvojnásobnou výškou stropu, z nějž dolů visí rozměrný vrtulový větrák.
Na obývák shlíží z úrovně prvního patra mezanin, na němž je umístěna knihovna, studovna a chodba vedoucí k ložnicím.
Kuchyň a další společenské místnosti jsou rovněž v přízemí, kde na ně v exteriéru navazují jednak terasy, a jednak podlouhlý bazén, jenž je umístěn tak, aby pomáhal ochlazovat interiér stavby.
O příjemné klima v hlavní ložnici, jež je umístěna v podkroví, se starají především hluboké přesahy střechy. Ty však nijak neomezují hezké výhledy, které v jinak hustě zastavěné lokalitě představují určitý unikát.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.