Článek
Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu tzv. 4. kvadrantu Vítězného náměstí v Praze se stal tým tvořený nizozemskou architektonickou kanceláří Benthem Crouwel Architects a českým studiem OVA (tedy Opočenský Valouch Architekti). Výsledky soutěže oznámili během slavnostního setkání v úterý po obědě v sále architektů na Staroměstské radnici zástupci hlavního města, městské části, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a organizátor soutěže, plánovací kancelář ONplan.
Vítězný tým ve svém návrhu představuje smíšenou zástavbu pro bydlení, kanceláře a občanskou vybavenost. Jádro návrhu tvoří nové náměstí, na které navazuje nová budova VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technologická) a kulturní centrum Prahy 6. Klidnou část tvoří rezidenční blok ve východní části území s polosoukromým vnitroblokem.
„Měl jsem tu čest být členem soutěžní poroty, měl jsem bezprostřední a jedinečnou příležitost podílet se na budoucí podobě ‚kulaťáku‘ a jako starosta jsem také velmi pečlivě studoval názory občanů, kteří se k finálovým pěti návrhům vyjadřovali. Regulace Dejvic v původním podání architekta Antonína Engela se vyznačovala přímostí a jednoduchostí,“ řekl Jakub Stárek (ODS), starosta městské části Praha 6.
„Ve vítězném návrhu byly tyto základní Engelovy principy zachovány a jsou pojaty v duchu moderní architektury, která odpovídá 21. století. Mám obrovskou radost nejen z vítězného návrhu, který jsem osobně preferoval, ale také z toho, že jsme měli možnost ovlivnit i to, že zde vznikne kulturní centrum, které Praha 6 postrádá,“ dodal.
Jeho radost zejména z plánu na nové kulturní centrum sdílí i Petr Prokop, statutární místostarosta Prahy 6, který je odpovědný za majetek a strategický rozvoj: „Je naší povinností zajistit, aby vznikla nejenom kvalitní a krásná architektura, ale aby nové budovy a veřejná prostranství také dobře sloužily lidem. Nejenom těm, kteří v nich budou bydlet, studovat nebo pracovat, ale i široké veřejnosti. Proto je nesmírně důležité, že jsme byli součástí poroty a že se nám do projektu podařilo prosadit kulturní centrum, které bude městská část vlastnit a jehož ambicí bude stát se přirozeným kulturním srdcem šestky, ale také významným kulturním aktérem celopražského významu.“
Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 podle urbanistického konceptu architekta Antonína Engela. Dosud ovšem jeho stavba nebyla dokončena. Chybí tzv. 4. kvadrant. Vítězné náměstí mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název „Kulaťák“.
Jak na svém Facebooku uvádí šestý pražský obvod, zadavatelem soutěže byla společnost Fourth Quadrant, tvořená investory Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu. Kdy konkrétně bude projekt realizován, se prozatím neví.