Článek
„Nízkoenergetická přístavba je vyzděna ze skořepinových betonových bloků dle projektu architekta Miloslava Čejky. Zateplení je provedeno 20 cm silnou tepelnou izolací zevnitř objektu, dřevěná okna s trojsklem,” popisuje Jiří, který pracuje jako grafik, a dodává: „Nikdy bych nevěřil, že dům lze postavit tak rychle a jednoduše, přesvědčili mne o tom místní šikovní řemeslníci.“
Společně s architektem se čtenář shodl na tom, že imitovat pokračování původní stavby rodičů nemá smysl. Přístavba je proto pojednána jako funkčně i vizuálně samostatný prvek. Má tvar dvou spojených kvádrů a její fasády jsou obloženy elegantně vyhlížejícími lamelami ze sibiřského modřínu v kombinaci se silikonovými taženými omítkami. Střecha je rovná a po celé své ploše pochozí.
„Jsme zde obklopeni zelení, která je naším koníčkem. Zahradu zaléváme dešťovou vodou, kterou svádíme do podzemních nádrží,“ dodává náš čtenář.
Hezkým prvkem, který vzhled stavby oživuje a zároveň přivádí do interiéru spoustu denního světla, je vysoké rohové okno orientované na jihovýchod. Zatímco v zimních měsících je tento zdroj vítaný, v letních dnech je třeba množství světla a tepla tlumit. K tomu slouží venkovní stínění v podobě průhledné potištěné síťoviny.
V přízemí přístavby je podlaha z bambusových prken. V patře zvolil čtenář plovoucí laminátovou podlahu.
„O řízené větrání se stará vzduchotechnika s rekuperační jednotkou Atrea. Jako zdroj tepla jsem zvolil tepelné čerpadlo, jež doplňuje krbová vložka na dřevo," uzavírá Jiří.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.