Článek
Na běžné práce v domácnosti se hodí každá židle. Ovšem židle pro domácí kancelář musí být nastavitelná, aby si její polohu a výšku mohl upravit každý člen domácnosti včetně dětí.
- Jak zjistíme správnou polohu? Posadíme se na židli a její výšku upravíme tak, aby se dopředu natažené ruce ocitly zhruba na stejné úrovni jako spodní hrana monitoru, oči přibližně proti hornímu okraji obrazovky a chodidla spočívala celou plochou na podlaze nebo na opěrce pod nohy.
Nastavitelnost je základ
Při výběru se soustředíme na kvalitní pracovní židli. K pracovnímu stolu nepatří ani jídelní ani kuchyňská židle. Zaměříme se na ergonomickou židli, která poskytne dobrou oporu pro záda, krk i ramena. Měla by být plně nastavitelná ve směru dopředu, dozadu, nahoru i dolů a poskytovat oporu bederní páteři.
- To všechno nám dovolí nastavit židli tak, aby umožňovala při sezení přijatelnou polohu – vzpřímená záda, lokty ohnuté v úhlu 90°, s tělem obráceným k obrazovce počítače a s chodidly na zemi nebo na opěrce pro nohy.
- Pro větší stabilitu volíme raději židli s pěti kolečky.
- Pohodlí poskytne i dobře vypolstrovaný sedák potažený prodyšnou textilií.
Dynamické sezení
Výběr dobré pracovní židle závisí na charakteru a celkové době práce s počítačem. Nehledejme ideální sedačku, ale židli, která umožní pohodlné sezení, opření zad i rukou a rozložení tělesné váhy. K tomu přispívá správné ergonomické tvarování sedací a opěrné plochy a výšková či hloubková přestavitelnost.
Vhodná pracovní židle by nám měla dopřát tzv. dynamické sezení. Optimální židle jsou vybaveny synchronním sedacím mechanismem, který umožňuje automatické přizpůsobení se zádové i sedací podpěry pohybům trupu. Takové sezení zabraňuje i statickému zatížení, únavě zádového svalstva, naopak podporuje jeho potřebnou aktivaci a relaxaci.
Stabilita a bezpečnost
Židle musí být stabilní a bezpečná. Tento požadavek splňuje již zmíněná pětiramenná podnož na kolečkách s brzdným systémem. Stabilní je židle s regulovatelnou výškou vpředu zaobleného sedáku, podpěrami zad a rukou, respektující anatomii těla.
- Obecně platí: nižší opěra vyhovuje mobilní činnosti, vyšší nastavení klidné, koncentrované práci.
- Hloubka židle by měla být taková, aby se lýtko nedotýkalo sedací plochy.
- Důležitý je také poměr mezi výškou židle a stolu. Optimální je rozdíl kolem 28 cm.
Revolucí je aktivní sezení
Aktivní sezení poskytují židle s pohyblivým a výškově nastavitelným sedákem. Pohyblivý sedák na pružině kopíruje naše pohyby při práci, takže nedochází k nesprávnému držení těla, které je důsledkem dlouhého sezení na židlích s pevným sedákem.
Zádová opěrka je speciálně tvarovaná v oblasti beder tak, aby nás v této části zad příjemně podpírala. Spolu s područkami je výškově stavitelná. Kopíruje pohyb a sklon našeho těla.