Článek
Představíme vám čtyři druhy pokojovek, které jsou právě v kurzu. Svádějí nevšední krásou, ladnými křivkami i hravostí barev a vzorů. Nemají přehnané nároky. Jsou to zkrátka skvělé společnice, s nimiž od prvního dne, kdy je necháte žít vedle sebe, strávíte spoustu pěkných okamžiků.
Monstera (Monstera adansonii) Monkey Mask
Kdo doma nemá dost místa pro monsteru nádhernou (M. deliciosa), tomu sen o zelené džungli může splnit její příbuzná s odrůdovým jménem Monkey Mask, která je i přes mnohonásobné zmenšení stejně bujná a nepřehlédnutelná. Na rozdíl od notoricky známého druhu má listy děrované již od „narození “ a i v dospělosti po obvodu celistvé.
Výhony dosahující délky až 250 cm můžete libovolně zkracovat, nechat splývat z výšky nebo vyvázat k vertikální opoře. Rostlinu postavte na teplé místo, jinak zpomalí růst, a občas ji s sebou vezměte do sprchy. Snadno tak z listů smyjete prach a odradíte třásněnky, které na nich tropí velké škody.
Vystavte pokojovky místo obrazů
Sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)
Stylová pokojová kapradina vyplazuje rosničkově zelené jazýčky a rozdává zářivé úsměvy do všech stran. Krom nálady zlepšuje také vzduch v místnosti. Listy dlouhé až půl metru vytvářejí prstenec okolo tmavé báze, ze které raší, takže to vypadá, jako by ptáčci uprostřed trsu vyseděli důlek.
Tam můžete směrovat zálivku, ale pozor, sleziník není bromélie, aby v listové růžici hromadil vodu, byť rovněž pochází z tropů a žije ve větvích stromů. Zalévejte ho raději odspodu, aby neuhnil. Ideálně se hodí do světlé koupelny nebo do ložnice k oknu s orientací k východu či na sever, kde ho nevyšisuje a nepopálí slunce.
Begonie (Begonia maculata) Wightii
Pro to, aby začal den pěkně zvesela, stačí dvě věci: sníst dobrou snídani a pohlédnout na líbeznou begonii Wightii s oboustranně zdobnými listy ve tvaru andělských křídel. Hravé puntíky září na matné zeleni, kdežto rub se třpytí v barvě červeného vína. Úžasnou kytku ze skupiny třtinových begonií si zamilujete i pro kvapný růst, který udržíte pravidelnou zálivkou a nízkými dávkami hnojiva podávanými od března do září. K jejím zavilým nepřátelům patří sucho a přemokření. Reaguje na ně shozením listů, avšak brzy znovu vyraší. Dopřejte jí filtrované světlo a výhony zaštipujte, aby se hezky košatila a kvetla.
Kroton (Codiaeum variegatum) Mammy
Proč utrácet jmění za umění, když si můžete pořídit kroton? Bratranec trnové koruny neboli pryšce zářivého, známého z oken našich babiček, nabízí eklektický mix sytých barev v bizarních vzorech, zdůrazněných zeleným, až skoro černým podkladem. Co kroton, to originál.
Dopřejte mu speciální místo, aby jeho svéráz nepřišel nazmar. Nejlépe s klidným pozadím teplé, světlé barvy a na dosah ruky, abyste si mohli rozmazlovat bříška prstů jeho hlaďounkými listy. Ty jsou různých tvarů a velikostí. U odrůdy Mammy se kroutí jako vývrtka. Nepřelévejte rostlinu, pravidelně ji mlžte, oplatí vám to vzrušující podívanou na mnoho let.
Tenura vydrží i chyby začátečníků
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej pokojovek