Článek
„Osada Baba je skutečný pojem nejen v dějinách české, ale i evropské funkcionalistické architektury. V dnešní době je to vlastně soubor ojedinělý, protože obdobné soubory ve Vídni a v Německu byly poškozeny v době 2. světové války,” lze se dočíst na stránkách serveru Praha Neznámá.
Osada vznikla v roce 1932 jako výstava moderního bydlení. Svaz československého díla (organizace sjednocující umělecký průmysl) tehdy zakoupil tříhektarový pozemek rozkládající se mezi kostelem svatého Matěje a zříceninou Baba v pražských Dejvicích.
Jeho volba se ukázala jako velice zdařilá, protože díky šachovnicovému uspořádání jednotlivých vil nabízí každá z nich svým obyvatelům nádherný výhled na Prahu. Není proto divu, že se tato část brzy stala žádanou adresou pro někdejší pražskou smetánku.
Nejenom s některými vybranými vilami, jejich slavnými architekty, ale také s významnými obyvateli této pražské části se účastníci v průběhu procházky, která začne u vily grafika Ladislava Sutnara v ulici Nad Paťankou, seznámí.
Kateřina Racková, průvodkyně sobotní procházkou, se dále zastaví například u vily, kterou pro historika umění Karla Heraina navrhl architekt Ladislav Žák. Nebudou chybět ani jeho další díla, vila Zaorálek a vila Čeněk.
Další zastavení budou například u vily Palička, kterou navrhl holandský architekt Mart Stam a v letech 2003-4 rekonstruovali architekti Ladislav Lábus a Norbert Schmidt, také u vily Poláček architekta Jana E. Kouly.
Jedna z posledních zastávek čeká na účastníky procházky v ulici Na Ostrohu, u vily malíře Cyrila Boudy, kterou navrhl architekt Oldřich Starý.
Pokud se vám možnost absolvovat procházku po Praze prostřednictvím našeho živého vysílání líbila, můžete se těšit na další. Ve spolupráci se serverem Praha Neznámá chystáme přenosy z dalších zajímavých pražských částí. |