Článek
Možná že úspěch retro nábytku souvisí se vzpomínkami na staré dobré časy nebo jen v chuti odlišit se či v respektu k prověřené kvalitě. V interiérovém designu spojujeme retro styl hlavně s 50., 60. a 70. léty minulého století.
Proč je retro zajímavé
Poválečné období se neslo ve znamení radosti, neobvyklých a inspirativních nápadů, nástupu mladých návrhářů i vzniku nových uměleckých směrů. Tento rozvoj se samozřejmě nevyhnul ani nábytku. Začaly se používat nové materiály, tvary i výrazné barvy a vzory.
Pro styl 50. až 60. let je charakteristický sedací nábytek hranatých tvarů polstrovaný lesklou koženkou, kombinace dřeva, umakartu a chromu na nábytku, výrazné barvy a geometrické vzory na textiliích, oblé tvary spotřebičů s chromovými prvky, svítidla různých tvarů, žaluzie a rolety místo závěsů, tištěné plakáty místo klasických obrazů.
Pro retro styl 70. let je typický malý nábytek z plastu, křesla zavěšená od stropu, různé odkládací stolky, bílý a barevný nábytek z laminátu, otevřené policové sestavy, rohové, sektorové sedací soupravy.
Představě vybavit celou domácnost v retro stylu ale neholduje každý. Tento styl bydlení je dost osobitý, kombinuje spoustu barev, vzorů a materiálů. Často se pohybuje na hranici kýče a vyžaduje jistý nadhled i cit pro kombinace zdánlivě neslučitelných prvků.
Jak jdou ceny?
Ceny restaurovaného nábytku ze 60. či 70. let se pohybují v řádech tisíců až desítek tisíc korun. Zajímavý kousek z tohoto období se dá často pořídit za podobnou cenu jako běžná současná produkce nábytku.
Podle jakých kritérií tedy vybírat? Hlavně podle svého vkusu. Hodnota jednotlivých kusů totiž často není zdaleka ustálená. Mnozí jim dokonce žádnou hodnotu nepřiznávají, takže se třeba v kontejneru občas objeví zajímavý lustr, skříňka, skvělá židle či skříň. Tyto předměty mohou v budoucnu získávat na ceně jako třeba bruselský styl z 50. a 60. let.
Kontrast je harmonický
Jednou z možností je stylově čistý, do posledního detailu sladěný interiér, který mnohdy dotváří architektonický styl budovy.
Protipólem stylově čistého pojetí retra jsou tzv. eklektické interiéry, ve kterých se styly mísí a místnost může vypadat chaoticky. K takovému řešení je důležitý zejména vkus a citlivé vnímání prostoru.
Proto se při výběru retro nábytku spíš držte jednoho období, případně dvou na sebe navazujících desetiletí, pro něž je typický nábytek oblých tvarů, ale vyrobený z jiných materiálů. Pak jejich kombinace vypadá skvěle!
Solitér v moderně
Retro styl nemusíte vtisknout celému bytu ani domu. I uprostřed ryze moderního, minimalistického zařízení se bude dobře vyjímat výrazný designový solitér. Nic není zakázáno, vše je dovoleno, ale neomezujte žádného člena rodiny.
Jednoduchý návod pro využití retra v interiéru neexistuje. Je to skvělá hra. Když se nepovede, můžete si ji příště zahrát s jinými figurkami.
Může se vám hodit na Seznamu:
S čím kombinovat retro?
Retro bydlení lze dobře kombinovat např. s modernou, skandinávským či minimalistickým stylem. Retro nábytek a doplňky zde vyniknou jako výrazné solitéry. Vytvářejí zajímavý kontrast a vnášejí oživení do barevně nevýrazných interiérů. Módní jsou také retro motivy a vzory na tapetách, keramických obkladech a dlažbách.