Článek
Kde lze žádat o kotlíkové dotace
V průběhu září spustila Kotlíkové dotace polovina krajů. Příjem žádostí čeká Vysočinu, Liberecký, Plzeňský, Středočeský, Pardubický a Zlínský kraj. Cílem těchto dotací je nahradit původní kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním a pomoct nízkopříjmovým domácnostem (seniorům nebo osobám pobírajícím příspěvek na bydlení) získat ekologický zdroj vytápění.
Na tuto podporu byla vyhrazena částka 1,7 mld. Kč. Dotace může dosáhnout až 95 % výdajů na pořízení nového systému. Výhodou dotačního programu je, že k vyplácení schválené částky dochází ještě před realizací projektu.
V každém kraji mohou lidé získat podporu až 180 000 Kč. S podáním žádosti pomohou nezávislí odborníci i společnosti, které se specializují na dotační programy.
Uhlí opět zdražilo a cena ještě poroste
Vyměňte starší čerpadlo za nové
Oběhové nebo cirkulační čerpadlo může přinést úsporu až 80 % elektrické energie. Máme je doma všichni, mají životnost v řádu desítek let, takže jejich úspornost řeší málokdo. Pokud jsou ale čerpadla starší více než 20 let, znamená jejich výměna velkou úsporu s návratností do jednoho roku.
Nová šance pro okna
Od září také máme šanci využít dotaci na zateplení a výměnu oken. V rámci programu Nová zelená úsporám Light, který má nově poskytnout možnost financovat výměnu oken, zateplení a další úpravy rodinám s nižšími příjmy žijícím v bytových domech. Odborníci doporučují začít právě u oken, protože tudy unikne nejvíce tepla. Jejich výměnou lze ušetřit až 40 %. Kvalitní firma pomůže nejen s výběrem a montáží samotných oken, ale i výběrem projektanta, který zajistí potřebné vypracování projektu (je to jeden z požadavků pro získání dotace).
Bydlíte v příliš rušné ulici? Vhodně vybraná okna vám zajistí doma klid
Využívejte dešťovku
Zachytávání dešťové vody je skvělý způsob, jak šetřit pitnou vodu a snižovat náklady za vodné. Jen za splachování toalet ušetří čtyřčlenná rodina s průměrnou denní spotřebou 42 l vody na osobu přes 3000 Kč ročně. Co je pro to třeba udělat?
Pro celoroční využívání dešťové vody je nutné zajistit vedení vody do domu v nezámrzné hloubce, aby nedošlo v průběhu zimy ke škodám na potrubí. Ne všechny typy nádrží umožní uložení do větších hloubek, proto volte nádrž, která podle specifikace umožňuje krytí nádrže alespoň 80 cm.
Zavedení systému hospodaření s dešťovou vodou v domě pečlivě zvažte a naplánujte. U stávajících domů instalaci spojte s rozsáhlejší rekonstrukcí. U novostaveb celý systém navrhněte již ve fázi projektu. Přesný návrh rozvodového systému je nezbytný. Obsahuje umístění potrubí, připojení do domu a označení vyústění potrubí a odběrových míst.