Článek
Domácí vodárna je malé zařízení, dopravující z vlastního zdroje vodu do domu. Zdrojů pro vodárnu může být několik, třeba studna, vodní vrt nebo vodní tok. Tuto variantu volíme v případě, že se nemůžeme napojit na klasický vodovod nebo je vodárna výhodnějším řešením.
Navíc se zařízení dobře skladuje a při vhodném zacházení poslouží bez problému i v zimě.
Voda pro dům i zahradu
Automatické domácí vodárny nabízejí elegantní a ucelené řešení pro zásobování domácnosti vodou.
To znamená, že dokážou zásobovat pračky, splachování WC a domovní přípojku užitkovou vodou. Jsou jednoduchým a nejpoužívanějším řešením pro trvalý přísun vody do domu, chalupy nebo i pro zavlažování zahrady.
Výkon udává čerpadlo
Výkon vodárny je vždy dán výkonem čerpadla. Čerpadla instalovaná na vodárnách jsou většinou elektrická odstředivá, schopná nasát vodu z hloubky 7 až 9 metrů.
Pokud vodárnu umístíme přímo v domě, je nutné vybrat čerpadlo s tichým chodem.
Klasická domácí vodárna je vybavena již tlakovou nádobou, integrovaným manometrem a tlakovým spínačem.
Je výhodou, je-li přímo na vodárně instalován filtr, který zabraňuje průniku nečistot do nádrže.
Parametry pro výběr
Pro běžný rodinný domek stačí vodárna o objemu 24-50 l s průměrným sacím výkonem 8 m/min. K dostání je mnoho druhů čerpadel.
Při výběru sledujeme především tzv. sací výšku, tedy maximální výšku čerpadla od vodní hladiny ve studni, z níž je čerpadlo schopné sát.
Dále nás zajímá maximální výtlak, což je výška vodního sloupce, do které je čerpadlo schopno vodu vytlačit. Maximální průtok je množství vody v litrech, které proteče během jedné minuty.
Mezi základ patří tlaková čerpadla, která jsou vhodná na občasné používání, např. k zalévání zahrady, napouštění bazénu apod. Tato čerpadla jsou ovšem objemnější, a proto jsou vhodná pouze do kopaných studen.
Existují i tzv. tlaková čerpadla do vrtu, která jsou ideální ke stálému zásobování domácnosti vodou. Výtlačná výška u těchto čerpadel je většinou okolo 60 m. Používají se v případech, kdy se voda nachází ve větších hloubkách.
Důležité je umístění
Domácí vodárny a domácí vodní automaty jsou většinou umístěny v technické místnosti, případně ve sklepě nebo v zahradním domku.
Nejsou příliš velké, ale je nezbytné, aby byly v případě mrazu zateplené, nebo na chatách a chalupách před zimou vypuštěny, abychom tak předešli riziku jejich poškození.
Vodárny můžeme také čistit, aby se neucpaly. Dají se vyčistit filtry, případně předfiltry. Stačí je opatrně vyjmout, propláchnout proudem vody a odstranit tak nečistoty.
Rada odborníka neškodí
Jako laici se sice můžeme zorientovat na trhu čerpadel a vodáren sami, rozhodně je ale rozumnější při výběru vodárny konzultovat s odborným prodejcem, se kterým můžeme veškeré varianty probrat.
Odborník lépe posoudí, které čerpadlo a vodárna jsou pro náš dům či zahradu vhodné. Můžeme tak předejít chybám, které by se mohly v budoucnu objevit v jejich využívání. Hydrogeolog v tomto ohledu není nutný, ale v případě potřeby se samozřejmě můžete obrátit i na něj.
Důležité veličiny
Průtok (Q) - průměrný průtok domácích vodáren pro běžný rodinný dům je okolo 3 m3/hod, neboli 50 l/min.
Dopravní výška (H) - je výsledkem propočtu sací a výtlačné výšky, tj. svislá část potrubí: 10 m délky Z 10 m sací výšky.
Tlak - k celkové dopravní výšce připočítáme tlak. Chceme-li mít na konci výtlačného potrubí tlak 3 bary, k celkové dopravní výšce H 10 m připočítáme 3 x 10 m Z 30 m. Průměrná dopravní výška je okolo 40 m.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.