Článek
Ocenění je udělováno význačným osobnostem z oblasti architektury. Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů.
Na nominačním večeru České ceny za architekturu v Kotelně v Libčicích nad Vltavou byla letos v létě udělena pocta právě architektovi Zdeňkovi Zavřelovi.
Vysokou úroveň odborné práce Zavřel podle komory prokazoval už v počátcích své samostatné tvorby, mezi jinými návrhem České boudy na Sněžce.
Realizoval i řadu obytných a občanských staveb, k jeho nejvýznačnějším realizacím patří České centrum v Paříži (1997) nebo Nizozemská ambasáda v Ghaně (2001).
Sedmasedmdesátiletý profesor Zdeněk Zavřel je český architekt a vysokoškolský pedagog, bývalý děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze. Krátce po absolvování studia architektury na pražském ČVUT získal možnost stáže v rotterdamském ateliéru Van den Broek a Bakema. Po návratu do Československa se stal členem legendární Školky SIAL v Liberci.
Porota Pocty ČKA navrhla udělit ocenění Zdeňku Zavřelovi za „vlastní architektonickou práci, pro jeho dlouhodobý občanský postoj a službu architektonické komunitě, kterou prokázal jako děkan Fakulty architektury ČVUT ve dvou volebních obdobích“.
V porotě, která navrhla udělení Pocty ČKA za rok 2019 profesoru Zdeňku Zavřelovi, usedli architekti Jakub Chvojka, Zdeněk Jiran, Miroslav Masák, Petr Stolín a teoretička a kritička architektury Jana Tichá.
Nejde o první významné ocenění Zavřelovy tvorby. V roce 1998 získal Grand prix ČKA za celoživotní dílo. Je také nositelem zlaté Felberovy medaile z roku 2013.
Může se vám hodit na Firmy.cz: