Článek
Architekt Jan Bočan zemřel v roce 2010 ve věku 73 let. V začátcích své kariéry užíval výrazné betonové tvary a konstrukce, které sám řadil do období brutalismu. Ten se letos opět dostal do módy, tehdy byl ale jedním z nemnoha možných architektonických přístupů.
Oceněním vzdává komora hold význačným osobnostem, které se svou prací a morálním působením významně zapsaly do moderní historie české architektury. Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů. Z nominací pak laureáty vybírá odborná porota.
Porota ocenila i významnou pedagogickou činnost architekta
Bočan pracoval v projektovém ateliéru Konstruktiva, později v ateliéru Beta PÚ VHMP, vedeném Janem Šrámkem. V devadesátých letech založil vlastní architektonický ateliér Bočan & Partners.
Velkou část svého života Bočan věnoval pedagogické činnosti. Spolupracoval také s univerzitami ve Francii, Německu, USA či Kolumbii. S Fakultou architektury ČVUT v Praze byl spojený už od mládí, vystudoval ji v roce 1962 a v roce 1990 se na ni vrátil jako vedoucí ateliéru.
V polistopadovém období byl jedním z klíčových pedagogů určujících směr a způsob vedení ateliérů a výuky architektury v Česku. V roce 2006 byl jmenován profesorem. Z ateliéru Jana Bočana pochází řada architektů, kteří se zdárně prosazují na tuzemské architektonické scéně.
Ocenění bude slavnostně předáno in memoriam na nominačním večeru České ceny za architekturu v Kotelně v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou ve čtvrtek 24. června.
Nejdůležitější události v Bočanově kariéře
1966–1971 – Cestovní kanceláře ČSA – Paříž, Londýn, Brusel, Kodaň, projekt a realizace interiéru
1969 – Československé velvyslanectví Londýn – Cena za nejlepší realizaci roku v Londýně od Unie britských architektů
1970 – Lázně Lipová, nejlepší projekt roku
1970 – Československé velvyslanectví Stockholm – architektonická soutěž, 1. cena – realizace
1973 – Světová výstava Osaka – expozice Československa
1973 – Hlavní nádraží Praha – architektonická soutěž, 1. cena
1983 – Hotel InterContinental, Praha – projekt a realizace interiéru
2006 – cena za nejlepší realizaci v Tbilisi
Pocta není zdaleka prvním významným oceněním pro tohoto architekta. Za objekt velvyslanectví v Londýně mu byla, spolu s kolektivem autorů, udělena Cena za nejlepší realizaci roku 1971 od Unie britských architektů RIBA. Obec architektů zase v roce 2009 udělila Bočanovi v Národní galerii prestižní ocenění Grand Prix architektů za celoživotní dílo.