Článek
Bydlení je dobré sladit s životní fází, ve které právě jsme. Bezdětnému páru vyhovuje garsonka, rodiny s dětmi potřebují byt „přifouknout“ alespoň do 3+1 a starší lidé si pochvalují malometrážní byt, který je nezatěžuje provozními náklady ani úklidem. Ne vždy se ale daří byty pořizovat právě podle životní situace. A tak přicházejí na řadu kompromisy s chytrým řešením za pomoci bytového architekta.
Příběh první – kam s postelí
Mladá rodina se třemi dětmi bydlí v panelovém bytě na kraji města, kde je zeleň a skvělá sociální vybavenost. Rodinu trápí jen menší počet místností (3+1). Po narození třetího potomka nemá nejstarší dcerka v dětském pokoji klid na učení. Manželé mají ložnici, kterou se po delší úvaze rozhodnou přenechat staršímu dítěti. Jak efektně a prakticky vyřešit prostor na spaní?
Jedinou možností bylo postel na spaní umístit do obývacího pokoje o velikosti 23 m2, ve kterém je i jídelní stůl. Spaní na rozkládací sedačce ale manželé zavrhli. Sedačky nikdy nenahradí plnohodnotnou postel. Zdravé a dobré spaní je velmi důležité, protože má vliv i na kvalitu života. Kam tedy umístit klasické dvoulůžko o velikosti dvakrát 90x180 cm?
Interiérová návrhářka vymyslela sklápěcí manželské lůžko směrem ke stěně. Protože každodenní manipulace s ním probíhá vždy dvakrát za den, musí něco vydržet. A tak bylo jasné, že musí jít o kvalitní zakázkovou výrobu od truhláře, který pracuje přesně, atypická zakázka je pro něho výzvou.
Výsledkem je na míru zhotovená sklopná postel (včetně lůžkovin) s nikou, kde je možné odložit rozečtenou knihu. Každé lůžko má i svoje zadní osvětlení, které se navzájem neruší. Ve dne je postel schovaná za zelenou roletkou (z důvodu dobré cirkulace vzduchu). Celý obývací pokoj perfektně ladí barevně i použitím materiálů. Sklopné lůžko i ostatní nábytek jsou zhotovené na zakázku: jídelní stůl, šatní skříň na pánské košile, TV/audio stolek, spodní skříňka a zavěšené police jsou v kombinaci hnědý odstín merano – čistě bílá.
Prostor má jasně vymezené zóny: jídelní část opticky odděluje zelený dekorativní panel (ladí s roletkou), na ni pak navazuje relaxační část s úložnými prostory (vodorovné skříňky mj. slouží i jako výstavka výtvarných kousků od dětí). Dominantou, která na sebe strhne pozornost, je svěží fototapeta s lesním motivem. Krásný stůl od truhláře doplňují subtilní plastové židle kouřového efektu – průhledné a odlehčené.
Celá místnost má stěny pojaté ve smetanové barvě v kombinaci s olivově zelenou, podlaha je v provedení buk.
Příběh druhý – knihovna s rampou
Mladí manželé se přestěhovali z menšího bytu do většího, protože plánují rodinu. Nyní jsou ale pracovně hodně vytížení (ona je letuška), a tak interiér slouží jako kotviště, místo, kde se má hlavně odpočívat.
Byt, který pořídili, byl částečně po rekonstrukci, ale oni měli jiné představy. Stěžejní pro ně byl obývací pokoj s klidným pracovním koutkem a minimem nábytku. Oslovili tedy návrhářku, která jim zpracovala několik počítačových návrhů.
Originálním prvkem je knihovna s rampou a osvětlením (bodová světla), lemující strop. Čelní pohled stěny tvoří fototapeta s motivem města. Otevřené police knihovny jsou využity i na výstavku cizokrajných předmětů, které připomínají vzpomínky a zážitky z cest.
Veškerý nábytek (kromě sedačky) je vyrobený na míru: TV/audio stolek s posuvnými dvířky, čtyři dveřové závěsné skříňky na sváteční sklo. U pohovky je pojízdný nízký stolek na kolečkách.