Článek
Jaroslav byt koupil ve stavu, který vyžadoval rekonstrukci. Znamenalo to vybourat a znovu vyzdít bytové jádro, vybourat spížové skříně v kuchyni a upravit snížený průchod v síni. Poté následovala kompletní rekonstrukce elektroinstalací, příprava UTP kabelů pro domácí síť v pokojích a rozvod antény.
Čtenář nechal snížit a odhlučnit stropy v celém bytě pomocí sádrokartonu, do nějž zasadil bodová světla a s nímž ho naučil správně zacházet kamarád profesionál.
Nutností bylo oškrábání stěn, jejich penetrace a poté nové omítnutí. „Byt před námi obývala stará paní, která hodně kouřila a my, jakožto sportovci, pořád cítili ten zápach,“ vysvětluje Jaroslav.
„Družstvo mi zakázalo namontovat elektrický ventilátor pro odsávání, tak jsem to vyřešil ponecháním odsávání centrální vzduchotechnikou a naprojektoval si separé vzduchotechniku s využitím horního výduchu původně určeného pro spíž v kuchyni. Tam mám pomocí zpětných klapek svedené odsávání z digestoře, wc i koupelny,“ dodává.
Zajímavým bodem rekonstrukce bytu je využití původního výklenku v obýváku. Čtenář jej uzavřel lehkou příčkou ze sádrokartonu a proměnil ve svou ložnici.
Z druhé strany pak tato příčka slouží jako TV stěna s nikami, nasvětlená pomocí RGB pásků. Stěna plynule přechází do prostoru, kde ji zakončuje lustr.
Při kotvení příčky do podlahového panelu Jaroslav doslova lapal po dechu. Jednak kvůli pachu, který se linul z odhaleného materiálu a jednak překvapením, co jejich podlahu v bytě tvořilo.
„Zjistil jsem, že je to cca 10 cm strusky, na tom térový papír, na tom hobra (měkká dřevovláknitá deska) a nakonec parketové kostky, ale dýhované, tudíž nebrousitelné. Vše letělo ven,“ poznamenává.
Novou podlahu tvoří rošt z hranolů vyplněný kročejovou izolací z minerální vaty. Všechno překrývá tlumící páska, na niž jsou položeny dvě vrstvy OSB desek. Ty čtenář přefrézoval a natřel čtyřmi vrstvami pololesklého laku.
„Vzhled studentského pokoje si vymyslel syn víceméně sám, já jsem vnesl jen malé korekce. Většinou jsme se snažili využít sádrokartón. Snížený strop s osvětlenou nikou a led pásky jsem mu nemohl odepřít,“ podotýká Jaroslav s úsměvem.
Kuchyň vyrobila truhlářská firma na zakázku podle čtenářova návrhu. Truhláři rovněž vypomohli s pokládkou podlah z OSB desek.
„Celý design je postaven na minimalistickém pojetí s prvky orientálního japonského a čínského stylu. Samozřejmě v rámci mých finančních možností. Ještě je toho třeba dost dodělat, ale já nikam nespěchám,“ uzavírá svůj dopis čtenář.