Článek
Do koupelny musíme zakoupit pouze svítidlo s krytím proti odstřikující vodě, které v obchodě poznáme pod označením dvou velkých písmen IP. Nikdy jiné, jinak porušíme pravidlo bezpečnosti a může dojít ke zbytečnému úrazu.
Co se skrývá pod značkou IP
Stupeň ochrany IP má za sebou napsaná dvě čísla, která jasně udávají, do které zóny v koupelně je svítidlo určeno. Rozeznáváme 4 zóny označené od 0 do 3. Úsek 0 tvoří vnitřní prostor vany či sprchy, prostor 1 se nachází bezprostředně nad vanou a patří sem svítidla nízkovoltová, která pracují pod napětím 12 V. Do části 2 patří svítidla označená IP44 a do nejvzdálenější zóny 3 svítidla s cedulkou IP 21.
Zóny v koupelně a hodnoty IP |
---|
Zóna O: jde o vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Zde se nedoporučuje instalace svítidel. |
Zóna 1: prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Na trhu je doporučené bodové svítidlo H2O Profi, je to osvětlení nízkovoltové (12 V) (více informací na www.ravak.cz). |
Zóna 2: prostor kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m a nad ní, výše než 2,25 m. Jestliže nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP 44. |
Zóna 3: je to prostor mimo zóny 0, 1, 2. Když nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21. |
Více zdrojů světla
V koupelně potřebujeme přímé světlo, které nám pomůže dobře si oholit tvář, nalíčit se, pečlivě zkontrolovat svůj zevnějšek. Stejně tak je ale vhodné i nepřímé světlo, které neoslňuje a slouží k relaxaci. Jak to vyřešit? Určitě více zdroji světla se dvěma na sobě nezávislými okruhy, i když jde třeba jen o malou koupelnu.
Neobejdeme se bez centrálního světla přisazeného uprostřed místnosti (volně visící vyloučíme, překáží) nebo několika bodových světel zapuštěných do sádrokartonu. Jsou buď v provedení pevném, nebo výklopném (lze je nasměrovat), v obyčejném bílém plastu nebo chromu. Oblíbené jsou i tyčové závěsné systémy upevněné na stropě či stěně.
Další světlo je nutné nad umyvadlem, a to s větší intenzitou, aby dostatečně osvětlovalo zrcadlo. Myslíme zároveň i na to, že světlo se od zrcadlové plochy nesmí odrážet a oslňovat nás. A tak raději volíme tělesa s matným sklem, ne čirým.
Do koupelny kvalitu
V koupelně je zvýšená vlhkost a to klade vyšší nároky na zvolený materiál. Nekupujeme tedy pouze očima a sledujeme spíše zvolený materiál. Plechová svítidla po čase zkorodují, proto se vyhneme levným kouskům a ptáme se prodavačů po svítidlech z kvalitních slitin, moderního skla nebo plastů.
Tři vhodné zdroje do koupelny |
---|
Halogenová žárovka: vyzařuje hodně tepla. Nedáváme ji tam, kam dosáhne dětská ruka nebo domácí mazlíček. Předností je jasnější světlo, které nezkresluje barvy. Vhodná na přímé osvětlení nad umyvadlo. |
Úsporná zářivka: hospodárná, používá se jako nepřímé světlo, vhodná pro podtržení atmosféry v koupelně. |
LED diody: extrémně nízká spotřeba. Zatím má ale LED zdroj malý výkon a poměrně vysokou pořizovací cenu. |
Vkus je osobní věc, ale praktičtější jsou spíše svítidla jednoduchých tvarů, která nevrhají nežádoucí stíny a lze je snadno očistit.
Jaké světlo nad umyvadlo?
- Osvětlení nad zrcadlem by mělo být dostatečné přímé světlo, které potřebujeme při hygieně, líčení.
- Osvětlení nad zrcadlem má být centrované s osou umyvadla, aby zabránilo vytváření stínů přes tvář. Osvětlovací těleso nainstalujeme tak, aby svítilo na přední okraj umyvadla. Tím docílíme nejlepšího odrazu na tvář.
- Svítidla, která jsou umístěna po obou stranách zrcadla, mají být ve výšce očí, pak jsou nejúčinnější.
- Důležitá je i kvalita světla - světlo nesmí zkreslovat barvy.
- Přímo nad umyvadlem musí být pouze to svítidlo, které má příslušnou certifikaci pro používání do koupelny.