Článek
Celosvětová kampaň, za níž stojí nezisková organizace Global Footprint Network a na níž se podílejí světové ekologicky zaměřené organizace (například Světový fond na ochranu přírody WWF) pro každý rok vypočítává datum, kdy poptávka lidstva po přírodních zdrojích a službách v daném roce překročí množství, které je planeta Země za jeden rok schopna obnovit. Jednoduše řečeno: to, co lidstvo do daného data v daném roce z přírody vytěží či jinak získá, je možné během jednoho roku regenerovat. A to, co se těží či jinak získává a využívá po tomto vypočteném datu, se v daném roce již obnovit nestihne.
Organizace vypočítává Den překročení kapacity (Overshoot Day) nejenom pro celou planetu, ale také pro jednotlivé země. Pro Česko byl tento den vypočten už na 12. dubna, přičemž od stejného data žijí na dluh také Nizozemci a Norové.
Tucet tipů na udržitelnější domácnost
Pomoci brzdit může každý z nás
Jakkoli hypoteticky mohou takové výpočty působit, každý člověk a každá domácnost se může snažit svým stylem života tato data oddálit a nadměrnou spotřebu lidstva brzdit. Změny přitom nemusí být mnohdy nijak závratné, a co je nejdůležitější, pomoci tak lze nejenom planetě a přírodě, ale velmi často i vlastní peněžence:
- Menší spotřebou elektřiny
Velké úspory elektrické energie lze dosáhnout například výměnou zastaralých velkých spotřebičů za moderní s nižší spotřebou, o výměně klasických žárovek za úsporné zdroje ani nemluvě.
Nemáte dostatečně zateplený dům, a proto máte vysoké účty za vytápění? V létě pak nedáte ránu bez klimatizace? Investujte do tepelné izolace. Ušetříte opět spoustu peněz. A snížíte energetickou náročnost svého domu. Totéž platí pro stará a nedobře tepelně izolující okna, kolem nichž navíc v zimě nepěkně protahuje.
Vaříte-li na běžné elektrické plotýnce, naučte se využívat jejího sálání. Vypněte ji ještě před koncem a nechte pokrm na ní „dojít“.
Drobných úspor dosáhnete i nepatrnými změnami - neponechávejte elektronická zařízení zbytečně v režimu stand-by, když víte, že je třeba i několik dní nebudete používat. V rychlovarné konvici vařte jen tolik vody, kolik spotřebujete. Zhasínejte po sobě důsledně.
Jak lze uspořit nejen na energiích i v létě
- Menší spotřebou vody
Pokud máte doma zastaralý typ pračky nebo myčky, neváhejte s jejich výměnou. Oba typy spotřebičů budou mít nejenom nižší spotřebu elektřiny, ale také vody. Oba spotřebiče také spouštějte pouze ve chvíli, kdy jsou plně naplněné. Pokud myčku nevlastníte, pořiďte si ji. Spotřeba vody při mytí nádobí v ní je v porovnání s ručním mytím (i bez protékající vody) úspornější.
Vyměňte hlavice ve sprchách za ty, které dokáží uspořit množství protékající vody, a rovněž opatřete baterie úspornými nástavci (perlátory). Právě tak nechte spravit kapající kohoutky a protékající toalety. Při čištění zubů vodu vypněte. Máte-li možnost, nahraďte standardní baterie termostatickými.
Víte, jak efektivně šetřit vodou?
- Výsadbou a pěstováním zeleně
Pokud jste ve fázi plánování novostavby, zvažte pořízení zelené střechy. Ta bude v létě i v zimě sloužit jako skvělá izolace, a navíc přispěje i ke zlepšení ovzduší v okolí vašeho domu. Živé rostliny se vyplatí mít i doma. Nejen kvůli kyslíku, ale také kvůli ochlazování místností. Přidat se můžete rovněž k aktivitám se sázením stromů.