Článek
Adolf Loos mínil, že architektonický prostor je možné správně vnímat jen fyzickým prožitkem. Výročí jeho narození (10. prosince 1870) je letos věnována celá řada projektů.
Srovnejte architektovu tvorbu s dnešní architekturou
Výstava „Raumplan a současná architektura” je umístěna na webu pražské Galerie Jaroslava Fragnera. Tvorbu architekta si můžete srovnat se soudobými díly architektury, která ji inspirují nebo z ní jen volně vycházejí.
Video k výstavě nabízí pohledy do zamýšlené expozice věnované jeho prostorovému plánu Raumplanu (ve kterém se architekt snažil velikost místností uzpůsobit jejich funkci).
Architekt proslul tím, že velikost i šířku místností uzpůsoboval jejich účelům. Pro tuto výstavu a vzpomínku na architektovu tvorbu byla také vytvořena dvě videa – procházky vilami Rufer a Moller ve Vídni.
Porovnejte Loosovy stavby v mezinárodní souvislosti
Za pozornost stojí i virtuální prohlídky staveb amerického architekta a interiérového designéra Franka Lloyda Wrighta, které jsou minimálně do 10. května dostupné na sociálních sítích pod hastagem #WrightVirtualVisits.
Architekt Wright se narodil v roce 1867 a navrhl přes tisícovku budov - během své kariéry jich minimálně polovinu dokončil. Dnes je považován za jednoho z nejdůležitějších architektů 20. století.
Poslední dům navržený světoznámým architektem F. L. Wrightem je na prodej
Slavná Müllerova vila od Adolfa Loose je často porovnávána právě s odlišnou stavbou - Darwin D. Martin House v americkém Buffalu od Wrighta, která je také jednou ze zásadních staveb světové moderní architektury.
Závěr architektovy tvorby budí zájem
S naší redakcí se můžete také vydat do Witzingerovy vily od Adolfa Loose, která se nachází na Praze 5.
Seznámit se ale můžete i se slavnou Müllerovou vilou. Ta byla spolu s Brumelovým domem nebo venkovským sídlem Paula Kuhnera jednou z posledních staveb slavného architekta.
Závěr architektovy tvorby se momentálně těší velkému zájmu. Seznámit se můžete i s celodřevěnou stavbou navrženou architektem Loosem, kterou chtějí u příležitosti jeho výročí vytvořit studenti Českého vysokého učení v Praze ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Studijním a dokumentačním centrem Norbertov.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.