Článek
Multifunkční obývací pokoj rozdělíme na zóny. Mohou na sebe navazovat plynule v otevřeném prostoru. V takovém případě volíme podobný styl nábytku nebo detaily, které prostor propojují, např. opakující se barvu, obklady stěny, svítidla, designové doplňky. Větší prostory vypadají lépe, když v nich vytvoříme předěly nábytkem či japonskou stěnou.
Cílené osvětlení
V obývacím pokoji nemá chybět přirozené světlo. Umělé centrální svítidlo doplníme bodovým osvětlením, např. pro čtení, zdůraznění konkrétního místa.
Žluté jemné osvětlení navozuje zklidňující atmosféru vhodnou pro večerní hodiny, modré a bílé udržuje pozornost.
Odpočinek a blízkost
Rozkládací pohovka, pohodlná křesla, sedací kostky a konferenční stolek zpravidla tvoří ústřední uskupení obývacího pokoje. Naproti němu může být nábytková stěna s televizí, s hudebním přehrávačem, s knihovnou.
V malém interiéru využijeme nejen kvůli hostům kvalitní rozkládací pohovku určenou k občasnému či k trvalému spaní — liší se od sebe stupněm tvrdosti a výplní matrace. Vyplatí se investovat do pohovky s úložným prostorem pro přikrývky a polštáře.
Ve větším prostoru necháme vyniknout rozmístění pohovky, křesel a stolku třeba i z více než z jedné sestavy. Velkorysý interiér to unese, můžeme se těšit z kombinace různých stylů a barev.
K soukromí při sezení ve velkém obývacím pokoji přispějí samostatná křesla s odkládacím stolkem nebo područkou.
Pospolitost pohovek a křesel zachováme, když je umístíme na jeden velký koberec, nebo ji narušíme menšími kusovými koberci u jednotlivých kusů nábytku. Častou variantou je ponechání dvojice pohovka - stolek na jednom koberci, na zbytku plochy vynikne podlaha.
Pracovní kout
Místo pro práci by mělo být v dobře osvětlené části obývacího pokoje, stranou od rušnějších zón. K oddělení prostoru napomůže zástěna - policová, květinová nebo s knihami.
Samostatný pracovní stůl vyžaduje dostatek prostoru, alespoň 150 x 80 cm. V menším interiéru může být zakomponovaný do nábytkové stěny, rohovým typem zaplníme nevyužitý kout v místnosti.
Malému prostoru vyhoví pojízdný PC stolek a ergonomická židle. K uložení věcí poslouží vyšší pojízdné kontejnery se zásuvkami.
Úložné prostory
Trend směřuje ke vzdušným jednoduchým nábytkovým stěnám. Více se podobají policovým systémům než skříňkám. Na zeď je rozmístíme podle svých představ.
Policové díly bývají z jedné strany kryté či volné z obou stran. Existují také typy s vloženými, výsuvnými nebo otočnými boxy.
Prostor vyčleněný televizi nebo jinému médiu lze zakrýt zástěnou, aby se na spotřebič neprášilo. Zástěna navíc skryje světla stand-by režimu spotřebiče, případně digitálních hodin, a neruší tak možného nocležníka.
Kromě úložných prostor v pohovce poskytují místo pro drobnosti i sedací kostky s odklopným víkem nebo konferenční stolek s policí pod deskou.
V interiéru menších rozměrů maximálně využijeme prostor stěn, ať už pro vestavěnou skříň, nebo rozmístění polic či designových věšáků.
Jídelní zóna
Místo pro jídelní část je v blízkosti kuchyňského koutu nebo velké kuchyně volně přecházející do obývacího pokoje. Ušetříme si tak kroky při přenášení jídla a nádobí.
Má nábytková souprava jídelní části ladit s tou v kuchyni nebo v obývacím pokoji? Záleží na našem pocitu.
Obecně platí, že jídelní část by měla být od ostatních oddělena malým prostorem, krbem, zástěnou, opticky kobercem na podlaze pod jídelním stolem či konferenčním stolkem.
U jídla se setkává celá rodina, v menším prostoru proto uplatníme rozkládací stůl, případně skladné stohovací židle.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.