Článek
Umístění vily není ani čistě městské, ani venkovské. Konstrukčně je vila kombinací zdiva z tvárnic Porotherm s železobetonovou stropní konstrukcí. Vedle hlavní strany vily, obrácené do údolí a obložené betonovými bloky, jsou další stěny pokryty modřínovým dřevem a šablonami Beternit, takže na každé ze čtyř světových stran působí dům poměrně pestře.
Autor vily, architekt Jiří Suchomel, byl profesorem na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Už v osmdesátých letech se jako jeden z mála českých architektů podílel na výstavbě obytného domu na sídlišti IBA v tehdejším Západním Berlíně.
Z jeho návrhů jsou známější i dva liberecké – Česká pojišťovna a Palác Syner, nebo také rodinný dům v Malmö ve Švédsku.
Vila má suterén, který vzhledem ke sklonu terénu tvoří regulérní patro, a tři podlaží. K tomu je k ní ještě připojena nástavba umožňující výstup na střechu.
V přízemí, vlastně v prvním patře, je umístěna hlavní společenská místnost s kuchyní a jídelnou. Odtud sestupujeme po několika stupních do obytné části oddělené nízkými stěnami z režného zdiva. Centrální prvek celého prostoru tvoří otevřený krb.
K tomuto plynulému prostoru, de facto jednotné hale, přiléhá část se schodištěm a sociálním zařízením. Vzadu je umístěna garáž.
V dalším podlaží jsou pokoje, které svým rozmístěním připomínají „kajuty”. Architekt i při jejich umístění kladl důraz na výhled na Ještědský hřbet.
Právě prostorové řešení a orientace oken v hlavní fasádě patří k největším kladům vily, která jasně prozrazuje, že si ji architekt navrhl na míru pro spokojený a pohodlný život.