Článek
Zadání pro architekty bylo jednoznačné: omezit nadbytečnost, soustředit se na to podstatné, inspirovat se přitom domy našich předků. Důležitý byl jednoduchý koncept, praktické využití prostoru. A také ctít poctivé řemeslo.
Stěny domu tvoří keramické tvárnice, střecha je plechová, ovšem se solárními panely. Střešní krytina má antracitový odstín, svým vzhledem napodobuje falcovou krytinu. Je lehká, kompaktnější a odolná vůči větru a sněhové zátěži. Okna jsou velká, jednoduchá, bez zbytečných příkras.
Půdorys podlouhlého domu
Dlouhý dům a dlouhá chodba: typický znak novostavby s atmosférou útulného domova. Na vstup navazuje páteřní dlouhá chodba vedoucí napříč celým domem.
Dům dvou tváří
Podél ní prochází celým domem nábytková stěna: začíná jako botník, pak navazují šatní skříně v zádveří, dále kuchyňská linka v obytné místnosti. Vše končí šatnou v části, kde jsou pokoje a ložnice.
Malé detaily, velký efekt
Ze vstupní chodby vedou dvoje dveře. Jedny do technické místnosti s kotelnou, kde se nachází kondenzační kotel na tuhá paliva. Druhé na malou toaletu.
Hlavní cesta nás však přivádí do srdce domu, kterým je kuchyně s obývacím pokojem a jídelním koutem. Prostor opticky zvětšuje otevření místnosti bez stropu až po sedlovou střechu.
Stará tradiční stavení plynule navazovala na chlév a stodolu se senem. Zde samozřejmě žádná tato část není, ale půda je otevřená až po střechu. Zajímavý je štíhlý úzký profil a podélný půdorys, který byl zvolen po vzoru starých domů.
Technické údaje
Zastavěná plocha: 140 m2
Užitná plocha: 107 m2
Hrubá stavba: stropy a krovy: smrkové dřevo, cihly broušené
Dodavatelé: střešní krytina Satjam, cihly (vnitřní nosné stěny, příčky) Porotherm
Architektonická kancelář: BydloArchitekti