Článek
Sílícím proudem v interiérovém designu, který se týká i prosklených ploch objektů, je tzv. biofilie. Definuje ji lidská touha hledat spojení s přírodou včetně architektonických řešení, jež nás k ní přibližují.
Biofilní design nabízí pomoc při nalézání rovnováhy mezi technologiemi a přírodou hlavně těm, kteří se nedokážou odtrhnout od svých chytrých zařízení a ani na procházce, natož z okna, se nepodívají na nebe, ptactvo a stromy.
Je vidět zeleň, ne okno
V interiérech se příroda nejlépe projeví skrze výhled ven a přirozené denní světlo. Máme-li ho v místnosti dostatek, cítíme se lépe, dosahujeme až o 15 % vyšší produktivity.
Možnost rozhlédnout se a podívat do dálky navíc zmenšuje riziko krátkozrakosti. Dostatečný počet správně rozmístěných oken propustí do interiéru hodně světla a čerstvého vzduchu, což má pozitivní účinky na snížení krevního tlaku a tepové frekvence.
Stylová záclona a závěs dodají místnosti správný šmrnc
Pozornost architektů a stavebníků se tak upíná k inteligentním kombinacím fasádních a střešních oken, k posuvným systémům s minimalistickým profilovým designem, který dovolí vytvořit až 3,5 m vysoké (o šířce ani nemluvě) prosklené konstrukce s křídly o hmotnosti třeba i 600 kg a s dráhou pojezdu 18 m.
Posuvy i okna zároveň splňují tepelně izolační nároky na nízkoenergetickou i pasivní výstavbu nebo komfort automatizovaného ovládání a zabezpečení stavby před nevítanými návštěvníky.
Dřevo s hliníkem i bez
Dřevěná okna reflektují ekologický a tradiční styl bydlení, zvlášť když jsou z certifikovaného dřeva těženého v udržitelném množství. A kvalitní. Pro výrobu se nehodí např. polomové dřevo, které může mít zpřetrhaná vlákna, bývá poškozené kůrovcem a zasažené hnilobou.
Díky vysoké tvárnosti a pevnosti se dřevo používá při výrobě velkoformátových prvků, standardních oken i oken atypických tvarů.
Jejich výslednou jakost ovlivňuje provedení detailů, jako je systém těsnění, použité kování a technologie rohových spojů. Ty by měly být čepové, tedy strojově vyfrézované přímo v rámu, nikoliv kolíkové, známé z nábytkářství.
Okna i žaluzie myjeme efektivně
Dřevo je ze své podstaty náchylné vůči působení vlhkosti, proto je nutné jeho povrch dostatečně chránit již ve výrobě a potom udržovacími prostředky.
Jedním z mnoha řešení obrany proti interiérové vlhkosti je membránová úprava z vnitřní strany okna, která dokáže vlhkosti v pronikání do dřeva zabránit. Současně ji neomezuje v rychlém odpaření.
Dřevo posílíme hliníkem, jak dokládají dřevo-hliníková okna. Volbou transparentní lazury z jejich vnitřní strany vzniká interiérový prvek se zvýrazněnou přirozenou kresbou dřeva.
Vnější hliníkové opláštění dřevo ochrání před působením povětrnostních vlivů.
Plast nejlépe s výztuhou
Plastová okna patří k cenově dostupnému řešení. Neznají omezení v barvě, existuje velké množství barevných fólií včetně fólií věrně imitujících dřevodekory, nechybějí různé odstíny dnes trendových šedých barev.
Plastová okna dlouho spolehlivě slouží v případě, že jsou vysoce kvalitní. Dobrou volbou jsou silnější plastové profily třídy A a bez recyklovaného plastu.
Důležitá je i síla stěny profilu, která může činit 3 mm. Rám je tedy v rozích spojen na větší ploše, díky čemuž má větší pevnost.
O tepelně izolačních vlastnostech plastových oken, které patří mezi nejdůležitější parametry, přitom nerozhoduje počet komor v profilu, ale spíše jeho celková stavební hloubka.
Jaro je příležitost pro nová okna, využijte toho. Zásadní je, kde mají sloužit
Dalším podstatným faktorem ovlivňujícím vlastnosti plastových oken je síla a provedení výztuhy, jež je obzvláště důležitá u oken na jižní straně a u tmavých dekorů přitahujících sluneční paprsky.
Pozornost věnujeme těsnění, které by mělo být ideálně ve třech těsnicích rovinách. Pokud se svařují plastové profily s již nataženým těsněním, je jeho výměna velmi obtížná.
Jedinečná odolnost hliníku
Hliník vyniká vysokou pevností, takže se výborně hodí i pro výrobu velkoformátových prvků. Ty jsou naprosto všestranné a zajímavé nejen pro rodinné domy, ale i pro komerční stavby, kde se předpokládá vysoká míra používání.
Hliníková okna jsou investičně nejnákladnější variantou, zato jsou ale bezúdržbová a odolávají jakýmkoli klimatickým podmínkám. Působí lehce a elegantně, přitom jsou extrémně pevná a staticky odolná. Manipulace s nimi je komfortní.
Lze je opatřit v odstínech podle stupnice barev RAL či povrchovou úpravou imitující dřevo.
Anketa
Péče o dřevěná okna
Aby dřevěná okna vydržela dlouho krásná, je nutné se o ně správně starat a pravidelně ošetřovat jejich povrch. Na pracné natírání štětcem můžete zapomenout. Stačí dřevěné části, jako jsou rámy a křídla, nejprve zbavit nečistot, a poté přejet houbičkou namočenou v doporučeném balzámu, který zacelí mikrotrhliny a oživí lazuru. Vše dopadne opravdu bezchybně, když balzám aplikujeme v teplotním rozmezí +5 až +20 °C a mimo dosah přímého slunečního svitu.