Článek
„Podařilo se splnit očekávání několika generací a lanovku na Sněžku po 63 letech provozu obnovit,” sdělil šéf Lanové dráhy Sněžka Jiří Martinec.
O rekonstrukci se dlouho vedly diskuse, lanovka ale okolní přírodní prostředí nakonec příliš neruší a umožňuje častější návštěvu nejvyšší hory Česka i hůře pohyblivým lidem.
Rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku je podle poroty soutěže unikátním projektem celorepublikového významu, jehož realizace probíhala v nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku.
Autorem rekonstrukce je společnost Trento, Miloš Pařízek, Zdeněk Mikulecký a architekt David Kratochvíl. Dodavatelem byla BAK stavební společnost, investorem pak město Pec pod Sněžkou.
Na kvalitu stavby bude upozorňovat plaketa
Oceněné Stavby roku získávají také plaketu, která upozorňuje na fakt, že jde o kvalitní architekturu. Plaketa bude umístěna do hlavní haly lanové dráhy ve stanici Pec pod Sněžkou.
„Odhalení plakety provedeme za přítomnosti hejtmana Královéhradeckého kraje. Zároveň v den odhalení pojede lanová dráha pro návštěvníky Pece pod Sněžkou zdarma,” sdělil Martinec. Více o soutěži Stavba roku čtěte zde.
Lanovka se neustále zlepšuje. „Stavba lanovky byla velmi složitá a náročná a nešlo domyslet všechny potřeby a možnosti. Teprve provozem se jistí, co je třeba vylepšit.
Od zprovoznění jsme udělali řadu doplňků, které stanice zatraktivní. Vznikla například terasa pro vozíčkáře u horní stanice na Sněžce, terénní úpravy u stanice Pec pod Sněžkou a tak podobně,” dodal Martinec.
S lanovkou má vedení i další plány. Má vzniknout dětské hřiště u stanice Pec pod Sněžkou a připravuje se muzeum z původní stanice staré lanové dráhy.
Oba úseky lanovky na Sněžku jsou za dobrého počasí v provozu denně od 8 do 18 hodin.