Článek
Samolepicí fólie jsou určené k polepení hladkých rovných ploch (např. dveří, nábytku, umakartových jader), báječně se hodí i na renovaci kuchyňské sestavy, která má hladká dvířka.
Stará paneláková kuchyň, třeba i plechová, se nám pod rukama změní k nepoznání. Nemusíme se bát, tvořit se samolepicí fólií zvládne i začátečník. Jde to rychle, práce je čistá (nepotřebujeme žádné lepidlo), levná a výsledek efektní.
Výběr dekorů, které se prodávají na trhu, je pestrý. V nabídce jsou barvy ze vzorníku RAL, dále široká škála dekoru dřevin (buk, dub, smrk, ořech, třešeň, exotické dřeviny), ale i vzory mramoru, korku, matného kovu, kovové metalízy apod., vše v rozmanitých vzorech (geometrické, květinové) a texturách (látky, dřeva).
Kdo má vkus a cit pro barvy, může opravdu kombinovat i zdánlivě nemožné. Samolepicí fólie d-c-fix se prodávají v rolích v šíři 45, 67,5 a 90 cm (cena od 65 korun za metr).
Proměna panelákové kuchyně pomocí samolepicích fólií d-c-fix | |
---|---|
Začínáme tvořit…
Než se pustíme do kreativní práce, připravíme si ořezávač papíru, nůžky, vybrané role samolepicích fólií d-c-fix a dostatečně velkou podložku.
- Pečlivě změříme skříňky a po zjištění rozměrů přičteme na každou stranu rezervu na oříznutí fólie.
- Práce s nůžkami je snadná, díky mřížkovanému rastru na rubové straně uřízneme fólii vždy rovně a přesně.
- Před lepením plochu zbavíme prachu a nečistot, jinak nám nebude na povrchu dobře držet. Velké plochy doporučujeme před lepením potřít mýdlovou vodou. S fólií pak můžeme snadno manipulovat (po povrchu lehce klouže) a několikrát korigovat třeba i chybné nalepení.
- Postupujeme následovně: nejdříve stáhneme (odloupneme) kousek spodní papírové vrstvy a přehneme ji. Pak přilepíme k povrchu asi 2 cm samolepicí fólie (nyní je zbavená spodního rastrového papíru).
- Přesahující část fólie, rohy, otvory (třeba na úchytky) apod. vyřezáváme ostrým řezákem. Zaoblené tvary na kuchyňské lince (oblá hrana pracovní desky) se nám budou lepit snadněji, když fólii d-cfix nahřejeme fénem na vlasy (materiál bude pružnější, fólii díky tomu lehce vytvarujeme).
- Pracovní desku, boky skříní a rozměrnější plochy lepíme raději ve dvojici, odmotávání spodního rastrovaného papíru a uhlazování fólie (kouskem hadříku, houbičkou) musí probíhat současně.
Polep i vymaluj
Chceme-li oživit kuchyň jako prostor, můžeme být ještě odvážnější. Pustíme se i do vymalování stěn, pohrajeme si s barvami.
.: Kovová matná fólie je na trhu hodně žádanou novinkou. V kombinaci se zelenou, modrou a dekorem dřeva vytvoříme z původní kuchyně designerský solitér.
Než vezmeme do ruky role fólie nebo malířský váleček, neuškodí malé zamyšlení. Třeba nad tím, co nám v kuchyni vyhovuje a co rádi zachováme. Nebo naopak co chceme změnit, jaký styl chceme po úpravách vytvořit (rustikální s dřevěným dekorem, moderní techno styl s matnou kovovou fólií apod.).
Rovněž se vyplatí zamyslet se nad prostorem, který máme k dispozici: je dostatečný, není v kuchyni málo světla? Pozorně si místnost prohlédneme, teprve potom zauvažujeme nad výběrem barev a jejich kombinací. S jejich pomocí ji totiž můžeme opticky zvětšit, zateplit nebo rozveselit.
foto: Právo/Archiv firmy Hornschuch
Co se hodí do kuchyně
- Do kuchyně se nedoporučují opticky chladné barvy jako modrá, šedá, protože snižují chuť k jídlu.
- Vhodné jsou naopak pastelové barvy, syté, teplé - třeba lososová, meruňková, olivová a kávová nebo čistě bílá, která prostor opticky rozšíří.
- O celkovém dojmu často rozhodují detaily, proto na ně nezapomínejme! Když vyměníme na zrenovované panelákové kuchyni i úchytky (staré plastové za kov v matném provedení), použijeme samolepicí fólii i na poličky, lednici, vypínače, dveře nebo na úložné krabice, výsledek bude dokonalý.