Článek
Pro druhou polovinu života, kdy je čas sklízet a s pokorou vychutnávat hodnoty vybudované v té první, hledali manželé bydlení v klidném příjemném místě, které bude nabízet potřebné služby a také možnosti kulturního a sportovního vyžití. Podařilo se jim získat parcelu v nové zástavbě na okraji města v jihozápadních Čechách, k nimž mají dlouholeté vazby.
„Přáli jsme si bezbariérové a nízkoenergetické bydlení," vysvětluje hlava rodiny, „proto jsme se poohlíželi mezi dodavateli dřevostaveb, které nás zaujaly i rychlostí výstavby a ekologickými aspekty. Už jsme se na stavbě jednoho domu poučili, na základě předchozích zkušeností jsme si dispozici do značné míry navrhli sami a hledali firmu, která bude nejlépe schopna realizovat naše záměry.“
Dispoziční uspořádání dřevostavby je jednoduché, přehledné a funkční, s důrazem na úspornou velikost místností. Tvar se blíží písmenu L, směrem na severní stranu do ulice je orientován vstup, sociální a technické zázemí a pokoj pro hosty. Rodinné poklady se v této domácnosti neukrývají v trezoru, ale v malé klimatizované vinotéce, hned u vstupu do domu.
Hlavní obytná část - obývací pokoj s kuchyní, ložnice a posilovna - směřují na jižní stranu do zahrady. Úroveň podlahy se nachází 15 cm nad terénem a celý dům je koncipován jako bezbariérový. V místě bylo možné stavět bez výrazné regulace, v sousední zástavbě převažují sedlové střechy, takže sem dům dobře zapadá.
Při sklonu střechy 30° vznikl v podkroví poměrně velký úložný prostor, proto zde majitelé vybudovali pochozí podlahu. Vedle obývacího pokoje manželé dodatečně realizovali zimní zahradu, na niž navazuje ještě terasa krytá přesahující střechou. Obytný prostor tak získal další dimenze a rodina si může užívat pobyt v zeleni po celý rok a prakticky za každého počasí. Zimní zahrada zároveň zlepšuje energetickou bilanci stavby.
„Úspory energie a zdravé prostředí byly pro nás při stavbě domu rozhodující," vysvětluje majitel dřevostavby.
„Proto jsme se rozhodli pro nadstandardní zateplení a větrání s rekuperací tepla. Obvodová stěna má celkovou tloušťku 328 mm a její izolační vlastnosti se blíží parametrům pasivního domu."
V každé místnosti je v obvodové stěně instalována elektrická rekuperační jednotka inventer, která pomocí ventilátoru přivádí zvenčí čerstvý vzduch a předehřívá jej prostřednictvím teplého vydýchaného vzduchu, odváděného z místnosti ven.
„Toto zařízení se nám velmi osvědčilo, v domě je stále čerstvý vzduch, zdravé klima a nebylo třeba budovat žádné složité vnitřní rozvody jako u centrálních rekuperačních systémů," chválí si majitel.
„Hodně využíváme krb s krbovou vložkou, ke snížení nákladů určitě přispívá i podlahové teplovodní vytápění. Průměrně vydáme za vytápění celého domu 900 Kč měsíčně." K ohřevu teplé užitkové vody slouží od března do listopadu solární kolektory.
Ekologické přesvědčení dokládá také úsporné hospodaření s vodou. Dešťová voda ze střechy je sváděna do nádrže, zapuštěné v zemi na zahradě, filtruje se a využívá se k zalévání, splachování WC a praní prádla. V plánu je ještě instalace fotovoltaických článků.
Technické údaje
Zastavěná plocha 218,4 m²
Užitná plocha 176,08 m²
Konstrukce betonová základová deska, stěny a stropy montované ze sendvičových panelů na bázi dřeva s tepelnou izolací 180 mm + přídavné vnější zateplení fasády PPS 100 mm (celková tloušťka obvodové stěny 328 mm, součinitel prostupu tepla U = 0,12 W/m²K), dřevěný krov o sklonu 30°, střešní krytina Bramac
Výplně otvorů vchodové dveře, zimní zahrada a okna plastová s izolačními trojskly, předokenní rolety na elektrický pohon, vnitřní dveře z MDF desek do obložkových zárubní
Vytápění ústřední, plynový kotel Geminox, teplovodní rozvody v podlaze + radiátory, krb s krbovou vložkou, řízené větrání s rekuperací - v každé obytné místnosti samostatná rekuperační jednotka inventer, solární panely na ohřev TUV
Odhadovaná cena stavby 4 000 000 Kč
Jitka Pálková, www.mujdum.cz