Článek
Slavnostní úprava stolu má svá pravidla. Kromě ubrusu a ubrousků s vánočními motivy či slavnostního servisu to jsou hlavně květinové aranže a další dekorace, které doplňují mísy s napečeným vánočním cukrovím.
Ubrusy a ubrousky
Slavnostní okamžiky spojujeme s dobrým jídlem a pitím. Na stůl se prostírají ubrusy, většinou bílé damaškové či ručně vyšívané, případně krajkové.
Máte-li stůl s reprezentativní plochou, můžete na něj prostřít bez ubrusu nebo ubrousků. Postačí třeba středem vedený běhoun z lehkého šifonu anebo může stůl zůstat holý.
V opačném případě volte jednobarevný ubrus a k němu ideálně sadu prostírání v jednotném látkovém designu. Taková volba výrazně přispěje ke kompaktnosti celé sváteční tabule.
Vánoční ubrus však nemusí být jen jednobarevný, může mít i vetkávané, vyšívané, anebo dokonce ručně malované motivy, ideálně takové, které souvisejí přímo s Vánocemi.
Talíře, příbory a skleničky
Sváteční tabuli podtrhnou talíře ze slavnostního servisu, na kterých si zakládáme. Nejdřív umístíme podkladový talíř, který leží na stole po celou dobu stolování. Na něj se položí textilní nebo papírový ubrousek s vánočním motivem.
Pro každý chod je určen nový, čistý talíř, tedy pro polévku hluboký, na hlavní chod mělký a na zákusek dezertní. Servírujete-li více chodů, třeba i předkrm, počet talířů se zvyšuje. Pokud se na talířích nachází nějaký motiv, otočíme talíř tak, aby byl vzor vpravo.
Velký nůž pokládáme vždy napravo ostřím k talíři. Dále pokračujeme polévkovou lžící, vedle ní patří menší nůž na předkrm. Vlevo od talíře položíte velkou vidličku, po ní vidličku na předkrm, a nakonec nad talíř dáme vidličku nebo lžičku na dezert.
Vpravo od talíře mají své místo sklenice. U špičky nože postavíte sklenici na víno, za ní pak sklenici na vodu. Sklenice by měly být maximálně tři.
Květinová dekorace
Kromě adventního věnce patří k atmosféře Vánoc květiny, jako jsou vánoční hvězdy, rozkvetlé bramboříky nebo amarylisy, ale i hvězdníky s červenými a bílými květy či pryskyřníky. Jako základ netypického aranžmá mohou posloužit i bílé květy sasanky.
V tomto období upoutají naši pozornost i exotické rostliny neobvyklými tvary a nápadnými barvami. Jedničkou mezi nimi jsou orchideje.
Na Vánoce také rozkvétají tzv. barborky, třešňové proutky řezané 4. prosince, které mají přinášet štěstí a jsou zárukou všeho dobrého v následujícím roce. Kromě třešní můžete použít i větvičky višně, meruňky, broskvoně, jasmínu i sakury. Pro výzdobu sváteční tabule lze zvolit i větvičky cesmíny nebo jmelí.
Svícny, svíčky i aromalampy
V aranžmá stolu nesmějí chybět slavnostní svíčky, zdobené i prosté bílé nebo vydávající vůni, do svícnů i aromatických lamp. Vsaďte na osvědčenou klasiku a na sváteční stůl pořiďte sadu svíček ve stejném stylu, jen v různých velikostech. Zkrátka všechna světla a nejrůznější vůně, které umocňují kouzlo vánočních chvil!
Vždyť základem Vánoc, které připravujeme hlavně pro děti, je biblický příběh o návratu slunce, světla a nového života.
Pak už jen usedněte ke svátečně prostřenému stolu! Štědrovečerní jídlo bylo odjakživa obřadem a symbolizovalo stejně jako dnes hojnost, bohatství a prosperitu. Tím nejcennějším je užít si při společné večeři slavnostní chvíle s nejbližšími.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Vánoční přehlídka betlémů na Novinkách
Máte také doma svůj rodinný betlém? Rádi byste se s ním pochlubili? Pošlete nám jeho snímek a třeba i připište příběh, který se k němu váže! Na Štěpána připravujeme článek, v němž ty nejhezčí betlémy rádi představíme. Bude tam i ten váš?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.