Článek
Pořízení matrace je soukromou záležitostí podobně jako nákup parfému. Dámy vědí, že při jeho výběru je optimální nastříkat ho na pulsní bod a po půl hodince ověřit, zda při reakci s pokožkou parfém stále voní.
Také matraci je dobré vyzkoušet na vlastní tělo po dobu 30 minut, a to zejména při lehu na boku – páteř by v tomto případě měla být rovná. Při rozdílné konstituci obou partnerů spících na dvoulůžku je třeba koupit matraci pro každého zvlášť.
Výběr roštu pak úzce souvisí s rozměry matrace i jejím typem, způsobem podpory zespodu a odvětráváním.
Životnost matrace
Životnost matrací se podle typu pohybuje mezi 5 až 20 lety. Matraci je nutné vyměnit v době, kdy ztrácí elastičnost, materiál se proleží a nepřizpůsobuje se tvaru a hmotnosti těla.
Záleží na tom, jak spíte
Jak poznáme, že je konkrétní matrace pro nás ta pravá? Obecně platí, že čím lehčí (ale také starší) tělo, tím by měla být matrace měkčí, zejména je-li naší oblíbenou spací polohou leh na boku. Spáči ležící na zádech či břiše snesou tvrdší podklad.
Mnoho výrobců pomáhá zákazníkovi v orientaci uvedením stupnice tvrdosti podle váhy, věku i pohlaví a umožňuje vyzkoušení matrace po dobu několika dnů s možností ji nepoškozenou vrátit.
Délka matrace by měla nejlépe o 20 cm přesahovat naši tělesnou výšku. Standardní šířka jednolůžka je 90 cm.
Důležitými kritérii jsou také odvod vlhkosti, cirkulace vzduchu (pozor, tu omezují úložné zásuvky pod postelí) a termoregulační vlastnosti matrace. Existují typy s jednou teplejší stranou (např. s ovčí vlnou) a s druhou letní prodyšnou stranou (z kokosových vláken). Odvodu vlhkosti napomáhají mj. provzdušňovací kanálky v jádru matrace, 3D síťoviny, dutá přírodní vlákna.
Pro alergiky se vyrábějí matrace zabraňující šíření mikroorganismů v lůžku, se snímatelnými potahy, které lze bez obav prát na 60 °C, nebo s potahy s obsahem nanočástic stříbra, stranou nezůstávají ani bio matrace z přírodních materiálů.
Co potřebujeme podpořit
Firmy vyrábějí matrace se třemi až sedmi rozdílnými zónami tvrdosti. Tvrdší zóny jsou v oblasti ramen, hrudníku a boků, měkčí v oblasti kříže a chodidel. Tvarově stálé matrace z tzv. studené pěny zajišťují svou hustotou kvalitní odpružení a jednu z nejdelších životností. Studených pěn je několik druhů.
HR pěna (z angl. high resilience) je velmi pružná. Otevřenější buněčná struktura zajišťuje dobrou prodyšnost. Směsicí PUR (pěnový polyuretan, tzv. molitan) a HR pěny je líná pěna kombinující teplotní roztažnost obou materiálů, takže se jen tak neproleží. GR pěna při tlaku silně pruží směrem vzhůru, je vhodná pro sportovnější typy lidí.
Gelové matrace tvoří gelové segmenty sestavené v podobě akupresurních bodů, které mají uvolnit svalstvo. Relaxaci svalstva napomáhá i bodově rozdílná tuhost ložné plochy.
Klasické pružinové matrace jsou nahrazovány tzv. taštičkovými. Jejich pružiny jsou kladené ve větší hustotě a chrání je samostatné kapsy, doplněné studenou pěnou. Každá taštička reaguje na konkrétní tlak, takže kopíruje svou polohou tělo. Povrch matrace zpevňují kokosová vlákna, polyuretan nebo ovčí rouno. Pružinové taštičkové matrace jsou prodyšné, odvádějí vlhkost z povrchu.
Vyrábějí se latexové matrace ze syntetického materiálu s podílem přírodního latexu. Spojením několika vrstev z různých materiálů (kokosová a latexová hmota) pak vznikají sendvičové matrace.
Rošt ruku v ruce s matrací
Lamelový rošt může mít pevné nebo pohyblivé lamely, které se podle zatížení pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru těla. Mezery mezi latěmi roštu by neměly být příliš velké, aby nedocházelo k deformaci, propadání matrace. Maximální vzdálenost mezi latěmi je okolo 6 cm.
Rošty segmentové jsou složeny ze segmentových prvků, jejichž volné spojení umožňuje rozložit váhu těla.
Lamelové i segmentové rošty jsou dostupné ve variantách nepolohovatelné a polohovatelné manuálně nebo motorem.
Základní pravidlo spojení matrace a roštu: na neprodyšnou pevnou podložku nebo pevný laťkový rošt pokládáme pouze pružinové nebo taštičkové matrace. Pěnové a latexové matrace tvoří dobrou dvojku s lamelovými a segmentovými rošty. Čím je matrace nižší a měkčí, tím více s roštem spolupracuje.
Matraci otáčejte
Aby se matrace proležela stejnoměrně, otáčíme ji nejen na druhou stranu, ale měníme i polohu nohou za polohu hlavy.